Kurum Bursları

Başbakanlık Bursu 2020-2021 Burs Başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu

Başbakanlık Bursu

Başbakanlık bursu ile ilgili detaylar yazımızda.Kendinize yarattığınız gelecekte, iyi bir vizyona sahip olmak için en önemli adımlardan birisi üniversitedir. Üniversite yolculuğu güzel olsa da maddi açıdan zorlanmalar yaşayabilirsiniz. Özellikle başka bir şehirde yaşayacaksanız bu durum size daha tuzluya mâl olabilir. Durum böyle olunca öğrencilerin aklına gelen ilk yardım kapısı burslar oluyor.  Durumları iyi olmayan, bir programa yerleşen öğrenciler şimdi de burslardan yararlanmaya çalışıyor. Aileden de sürekli para istenmediği için maddi açıdan zor günler yaşamamak adına, barınma, yol, okul masrafı başta olmak üzere temel ihtiyaçları karşılamak, ekstra olarak dışarda gezme ve yemek yeme gibi masraflar ile baş etmek için her yıl yüz binlerce öğrenci burslara başvuruyor.

Pek çok çeşidi bulunan burslar arasında ise en çok rağbet görenleri, şüphesiz geri ödeme olmayan burslar oluyor. Bu başvurulan burslar arasında devletin başarılı ve maddi durumu kötü olan öğrencilere yardım sağladığı başbakanlık bursu da akıllara ilk gelen burslar arasında yer alıyor. Öğrenci hayatında büyük önem arz eden burs, yükseköğrenim öğrencilerine 8 ay boyunca verilmektedir. Kredi yurtlar kurumunun bünyesinde bulunan bu burs sayesinde kalacak yurt imkânları da sunulmaktadır. Geri ödemesiz olmasından dolayı pek çok kişinin ilk tercihi bu olan bu bursta her sene sonunda ortalamaya bakılmaktadır. Yani öğrenci olduğunuz süre boyunca alttan kaç dersi kalırlarsa kalsın, 2 nin üzerinde bir ortalamaya sahip olduğunuz müddetçe geri ödemesiz bursunuz kesilmeyecektir.

Ara sınıf öğrenciler için geçmiş senelerdeki başarı durumu ve not ortalaması önemliyken ilk kez burs alacak öğrenciler için sınavdan aldığı puan, yerleştiği üniversite ve yerleştiği bölüm, aile bireylerindeki sayı ve aldıkları maaşları içinde barındıran ailenin sosyal durumları önem arz etmektedir.

Başbakanlık Bursu için Hangi Şartlar Gerekli?  

Başarılı ve maddi durumu yetersiz olan, örgün eğitim öğrencilerin geri ödemesiz olarak aldıkları bu burs için öncelikli burs alabilecekler öğrenciler bulunmaktadır.

 • Şehit ve gazi çocuğu olanlar, %40ın üzerinde engeli bulunan veya ebeveynleri bulunanlar, anne veya babası hayatta olmayan öğrenciler, Somada meydana gelen kazada babası ölen öğrencilerin öncelikli olduğu bursta bu durumlar belgelenmelidir.
 • Anne veya babasından herhangi birisi Gençlik ve Spor Bakanlığında, Kredi Yurtlar Kurumunda çalışan veya emekli olan öğrenciler, milli bir başarı elde etmiş çocukların da öncelikli burs hakkı bulunmaktadır.
 • Başbakanlık bursundan yararlanabilmek için lisans eğitimi alıyor olmanız, aynı zamanda bir işte çalışıyorsanız gelirinizin asgari ücrete eşit veya daha düşük olması gerekmektedir.
 • Bursta yararlanabilmek için yabancı uyruklu olmamanız, polis akademisinde okumamanız, herhangi bir askeri okulda öğrenim görmemeniz ilk şartlardandır.
 • Daha önce sınıfta kalmamış ve okul dönemini uzatmamış olmanız da gerekir.
 • Dikey geçiş sınavına girerek öğrenimini lisansa tamamlamak isteyen öğrenciler, açık öğretimde olsa bile öncelikli durumları bulunan öğrenciler, okul birinciliği veya üniversite sınavında ilk 100 e giren öğrenciler ise yine öncelikli burs alabilecek öğrenciler arasında yer almaktadır.
 • Aynı aileden yalnızca bir kişi bu bursu alabilmektedir. Fakat ailedeki iki öğrenciden birisi ortaöğretim bursu alırken diğeri yükseköğrenim bursundan yararlanabilir. Bursa başvurabilmeniz için ilk defa bir yükseköğrenim programına başlamış olmanız yani ilk üniversiteniz olması gerekmektedir.
 • İki yıllık bir bölümden mezun olup üçüncü sınıftan, ara vermeden devam ederseniz bu devlet bursundan hazırlık yılından sonra faydalanabilirsiniz. KYK kredisi alanlar bu burstan yararlanabilse de başka bir devlet bursu alan öğrenciler yararlanamamaktadır.

Başbakanlık Bursu Ne Kadar ve Nasıl Alınır?

2020-2021 öğrenim yılı için henüz tam bir açıklama yapılmamıştır. Buna rağmen 2020 yılında lisans ve ön lisans bölümlerinde okuyanlar 550, yüksek lisans bölümlerinde okuyanlar 1100, doktora yapan öğrenciler ise 1600 TL almaktaydı. Her yıl belli bir oranda artış gösteren bu devlet bursunun bu yıl da ideal bir şekilde artması bekleniyor. Vakıflar Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu başbakanlık bursuna resmi site üzerinden belirlenen tarihler arasında başvuru yapılabilmektedir.

Kayıt için öncelik gerektiren, şehit, gazi çocuğu, engelli gibi durumlar söz konusu olduğunda bunları belgelerle kanıtlamanız gerekir. Başvuru yapmadan önce başvuru kılavuzunu okumak aklınızdaki soruları gidermeniz için iyi bir seçenek olacaktır.  Başvuru formunda TC kimlik numaranız ve nüfus cüzdanınızla ilgili birkaç bilgiyi eksiksiz girmeniz gerekecektir. Arından giriş yapabilirsiniz. Başvuru formu dört aşamalı olarak gerçekleştirebilecektir. Öncesinde nüfus bilgileriniz, sonrasında aile bilgileriniz, okul ve iletişim bilgilerinizi doldurmanız gerekecektir. Aile bilgilerinizi doldururken yaşadığınız evdeki aylık net gelir, evde çalışan bireyler, ebeveynlerin sağ ve birlikte olma durumları, okuyan bir kardeşin bulunup bulunmadığı, ikamet ettiğiniz yere ait bilgiler gibi sorular yer almaktadır.  Bu bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra ise onay bekleyeceksiniz. Kişisel bilgilerinize erişebilmek için nüfus cüzdanı fotokopisi, son altı ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf, öğrenci belgesi, eğer ilk kaydınızsa YKS sonuç belgesi ve SGK hizmet dökümü başvuru için gerekli olan belgeler arasındadır. Başvuru tarihinin bitmesiyle beraber değerlendirme süreci başlar. Bu süreçte bazı gerekli belgeler istenebilir. Girmiş olduğunuz iletişim bilgileri ile sizinle irtibata geçilecektir. Bu gerekli belgeleri istenen tarihe kadar tamamlayıp teslim etmezseniz başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Diğer bir dikkat etmeniz gereken husus ise başvuru yaparken yanlış bilgiler girmemektir. Bunun için sonrasında bir kontrol etmeyi ihmâl etmeyin. Çünkü yanlış girmeniz durumunda başvuru değerlendirme aşamasında iletişim kuramazlar ve başvurunuz iptal edilebilir. Bitiş tarihine kadar güncelleme yapabilseniz de yanlış olarak kalması durumunda burs alamazsınız. Eğer devam ettiğiniz bir yükseköğretim kurumu bulunmaktaysa geçen yılki başarınızı gösteren belgeyi bölge müdürlüğüne teslim etmeniz, burs aldığınız süre boyunca okul, e-posta adresiniz veya iletişim numarasını değiştirirseniz bu durumu bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu sayede iletişim kurulmaktadır.

Başbakanlık Bursuna Ne Zaman Başvuru Yapılacak?

Burs başvuruları resmi site üzerinden okul kayıtları tamamlandıktan sonra başlamaktadır. 15 Ekim ve 30 Ekim arasında gerçekleşen başvurulardan sonra ekim ve mayıs arasındaki 8 aylık bir süreçte bu para verilmektedir. Başvuru sonuçlarını resmi siteden öğrenebilirsiniz. Başvuru değerlendirme aşaması oldukça uzun ve detaylı bir süreç olduğu için biraz beklemeniz gerekecektir. Sonrasında resmi siteden eğer burs almaya hak kazandıysanız, Vakıf Bölge Müdürlüğüne gerekli evraklar ve adınıza tanımlı banka hesap kartı ile gitmeniz gerekmektedir. 

Başbakanlık Bursu Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilköğrenim, orta öğrenim ve lise öğrencilerine verilen “Orta öğrenim Bursu” ile üniversite öğrencilerine verilen “Yüksek öğrenim Bursu” için başvurular, 2020-2021 eğitim yılı için aşağıdaki tarihler arasında online olarak alınacaktır. Bu eğitim döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğünce yabancı uyruklu yüksek öğrenim öğrencilerine verilen eğitim yardımı için başvurular da internet üzerinden alınacak olup başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir.

2020-2021 eğitim öğretim döneminin başvuru tarihleri açıklandı. 

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2020-2021 EĞİTİM DÖNEMİ BURS BAŞVURU TARİHLERİ​​ ​
 BaşlangıçBitiş
Ortaöğrenim Bursu17 Eylül 202017 Ekim 2020
Yükseköğrenim Bursu15 Ekim 202030 Ekim 2020
Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu15 Ekim 202030 Ekim 2020

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir.

Ortaöğrenim Bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin, Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Burs başvurularının doğru bir şekilde yapılabilmesi için aşağıdaki hususlara DİKKAT edilmesi gerekmektedir.

 • Başvurular mutlaka bilgisayardan yapılmalıdır. Cep telefonu ya da tabletten başvuru yapılmamalıdır.
 • Doğru ve kolay başvuru yapmak için başvuru yapmadan Başvuru Kılavuzları mutlaka okunmalıdır.
 • Başvuru formunda nüfus bilgilerinizi girebileceğiniz ekran açılmıyorsa, internete girdiğiniz yerdeki güvenlik ürünleri/cihazları formların açılmasını engelleyebilmektedir. Özellikle kamu kurumlarından yapılan başvurularda bu sıkıntı yaşanabilmektedir.  Kurumunuzun Bilgi İşlemi ile görüşmek ya da Kurum dışından başvuru yapmak sorunu çözecektir.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursları Kredi Yurtlar Kurumunun (KYK) burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından açıklanmaktadır. KYK bursu almaya hak kazanan öğrencilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs başvurusu iptal edilir. Öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin ise burs başvuruları iptal edilmez.

Başbakanlık bursu her ayın 7 sinde, en geç ise ayın 10 una kadar öğrencilerin hesaplarına yatırılmaktadır.  Banka kartı aktif olan öğrenciler ATM’lerden bursları bu tarihlerde çekebilmektedir. Bu burs sayesinde öğrenim hayatınızı daha kolay bir hâle getirebilir, temel ihtiyaçlarınızı düzgün bir şekilde karşılayabilirsiniz.  Herhangi bir sebepten dolayı bursunuzu iptal etmek isterseniz vakıflar genel müdürlüğüne dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Bursu öğrenim hayatınız boyunca alabilmek için belli şartlara dikkat etmeniz gerekecektir. Örneğin ortalamanızın 2’nin altında olması bursunu anında kaybetmenize neden olacaktır. Ayrıca ders kaydı yapılmadığı, öğrencinin suç işlediği, başarısız olma, kurumdan çıkarılma veya uzaklaştırılma, öğretimin kurumunun kapatılması gibi durumlarda da burs kesilecektir.  Aynı zamanda gerekli okul süreci içinde mezun olmanız lazımdır. Yani okul uzadığında burs alamazsınız.

Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
14 Yorum
  1. Merhaba, istediğiniz vakıfa burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Değerlendirme komisyonu neticesinde karar verilmektedir.

  1. Her vakıf kendi tutarını belirlemektedir. Vakıflarla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Yaklaşıl olarak devlet bursu ile paralel bir ücret verilmektedir.

  1. Merhaba arama kısmında ilinizi bulup burs veren Vakıfları seçin ve size yakın vakıflarla bizzat gidip başvuru formlarını alarak yapabilirsiniz

 1. Gecen sene 1.donem burs aldım ikinci dönem farklı bölüme geçiş yaptığım için bursum kesildi acaba tekrardan başvuru yapsam burs çıkar mı bana başka yerden burs almıyorum

 2. BAŞVURU YAPIYORUM ÇOK DİKKAT ETTİĞİM HALDE NEDEN KİMLİK BİLGİLERİNE ULAŞILAMIYOR DİYOR SİZDE DE BÖYLE BİR DURUM OLUYOR MU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı