Burs Veren Vakıflar

Hatay’da Burs Veren Kurumlar-2020 Güncel Liste

Hatay’da burs veren kurumları inceleyeceğimiz bu yazımızda, Hatay’da il ve ilçelerinde Burs veren vakıf ve kurumlara değineceğiz.

1-Burslara Kimler Başvurabilir?

Ortaokul, Lise, Üniversite ve yüksek öğretimde eğitim gören, Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı, eğitim hayatında başarılı ve yüz kızartıcı suçları bulunmayan maddi desteğe ihtiyacı olan, her birey başvuru yapabilir.

Birçok kişi Hatay’da üniversite öğrencilerine burs veren kurumları şu günlerde araştırma içerisine Girmiştir. Bizde sizler için Hatay’da öğrenci burslarını araştırarak Hatay’da burs veren vakıfları aşağıda tablo halinde yer verdik. Öncelikle belirtmekte de fayda var,

 • Bunlardan birinci husus bazı burs veren vakıflar; üniversite öğrencilerine burs ya da lise öğrencilerine burs olarak ayrı kontenjanlar açmaktadır.
 • İkinci husus olarak her vakıf bir ya da iki dönem olarak burs başvuruları açmakta sadece bu dönemlerde burs başvurularını kabul etmektedir. Başvuru tarihlerini geçirmezseniz burs alma şansınız artacaktır.
 • Üçüncü olarak, başarı durumunuzu gösteren Transkript dökümü isteyebilirler. Eğer trankript notlarınız iyi ve zayıf dersiniz yoksa burs başvurularını değerlendirirken üst sıralarda olacaksınız.
 • Dördüncü husus ise ihtiyaç sahiplerini belirlemek için ailenizin Bordo Dökümünü isteyebilirler. Eğer ailenizin gelir durumu iyi ise başvuran adaylar arasında son sıralarda yer alabilirsiniz. Bu gibi pek çok önemli noktalar vardır.

2-Burs Başvuru Şartları

I- TC Vatandaşı olmak,

II- Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı birey olmak.

III- Maddi durumu iyi olmayıp, desteğe ihtiyaç duymak ve herhangi bir kurum yada kuruluştan ücret ve maaş almıyor olmak.

IV- Başarı Koşulları:

– Ara sınıflar için başarısız dersi olmamak ve genel net ortalaması 4 üzerinden en az iki buçuk (Yüz üzerinden not verilen üniversitelerde en az altmış) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak (Not ortalaması uygun olsa bile üçten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz).

– Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için, fakülte veya yüksek okula giriş puan sırasına göre önde olmak.
krediburs.com

V- Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.

Zorlu bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. Şimdiden burs veren vakıfları araştırarak önümüzdeki eğitim öğretim döneminde bursiyer olabilirsiniz. Birden fazla kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Sonuçta hangi kurum veya vakıftan burs alacağınızın garantisi yok.

Aşağıda yer alan listelerdeki kurum ve vakıfları ziyaret ederek burs başvuru forumunu doldurmanız burs başvurusu için yeterli olacaktır.

Aşağıda yer alan Burs Veren Vakıfların listesi; https://www.vgm.gov.tr/vakiflar/sayfalar/burs-veren-vak%c4%b1flar.Aspx URL adresi üzerinden alınmıştır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ve admin@krediburs.com Adresine mail atarak bildirebilirsiniz.

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan 3000+ vakıf bulunduğundan tet tek kontrol etme şansımız olmamıştır. Aralarında FETO-PYD terör örgütüne ait olan vakıflar olabilir. Gördüğünüz yasaklı vakıfları da bu mail adresinden bize bildirirseniz listemizden kaldırmamıza yardımcı olursunuz.

3-Hatay’da Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar! Güncel Liste 2020

Vakıf AdıAdresiİl İlçe
ALİ İSMAİL KORKMAZ VAKFI (ALİKEV)ULUCAMİ MH. BEDESTEN SOK. NO: 8 ANTAKYA /HATAY HATAY / ANTAKYA
ANTAKYA ATA KOLEJİ VAKFIKIŞLASARAY HÜKÜMET NO: 6 31070 ANTAKYA /HATAY HATAY / ANTAKYA
AYHAN KARA VAKFIMAĞARACIK SOĞUKSU CAD. NO: 1 / 1 31800 SAMANDAĞ /HATAY HATAY / SAMANDAĞ
BAYEZİD-İ BİSTAMİ VAKFIYENİ MAHALLE BEYAZIT CAD SÜMBÜL SK NO: 15 31440 KIRIKHAN /HATAY HATAY / KIRIKHAN
DURMUŞ SITKI DEBBOOĞLU CAMİİ VAKFIKIŞLASARAY MAH. İNÖNÜ CAD. DURMUŞ SITKI DEBBOĞLU CAMİİ NO:47 MERKEZ /HATAY HATAY / MERKEZ
GEDİZ RECEP ÖZHAN EĞİTİM VE YARDIM VAKFIKARAYILAN İSDEMİR LOJMANLARI NO: BD / 8 31319 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
HABİB-İ NECCAR KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI (HAKEV)KOCAABDİ MAH. BEYAZİT SOKAK NO: 22 ANTAKYA /HATAY HATAY / ANTAKYA
HACI ZİYAEDDİN HUZUR VAKFIÇÖKEK MEVKİİ ÇÖKEK MEVKİİ NO: 1 31030 DÖRTYOL /HATAY HATAY / DÖRTYOL
HATAY HACI KEMAL ÇİPE CAMİİ VE KURAN KURSLARI İLİM VE HİZMET VAKFIAKEVLER RÜSTEM TÜMER PAŞA CAD NO: 68/E 31000 ANTAKYA /HATAY HATAY / ANTAKYA
HATAY HİZMET VAKFIKANATLI MAH. VEDİİ MÜNİR KARABAY SOK. NO:2 MERKEZ /HATAY HATAY / MERKEZ
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ KURMA VE YAŞATMA VAKFIÜRGENPAŞA MAH 16.SOKAK NO:7 ÇELİK YAPI APARTMANI C.BLOK NO: 7 / 30 ANTAKYA /HATAY HATAY / ANTAKYA
HİZMET VAKFI (31/08)DUMLUPINAR MAH. ULUCAMİ CD. NO: 104 / 1 31200 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
KIRIKHAN KÜLTÜR EĞİTİM VE SANAT VAKFICUMHURİYET MAH. AV.FEYZULLAH KIYIKLIK CD. NO: 135 31444 KIRIKHAN /HATAY HATAY / KIRIKHAN
MEVLANA VAKFIÇAY MH. TAYFUR SÖKMEN BULVARI EMEK İŞHANI NO: 7 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
MUHİTTİN BAHADIRLI VAKFIGÖKTEPE KÖYÜ VELİŞ BAHADIRLI ÇİFTLİĞİ REYHANLI /HATAY HATAY / REYHANLI
SAMANDAĞ HİZMET VAKFIATATÜRK MAH. FİLİZ SOK.MİTHAT KUK İŞHANI B BLOK KAT 1 NO: 22 / 17 SAMANDAĞ /HATAY HATAY / SAMANDAĞ
-düzenleme- KÜLTÜR VAKFI-düzenleme-DÖRTYOL /HATAY HATAY / DÖRTYOL
İSKENDERUN GÜNEY EĞİTİM VAKFI (İGEV)SAVAŞ ZİYA GÖKALP NO: 1 31200 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
İSKENDERUN KÜLTÜR EĞİTİM VE DAYANIŞMA VAKFIDUMLUPINAR 264 NO: 14 31200 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
İSKENDERUN SANAYİ SİTESİ ÇALIŞANLARI EĞİTİM VE SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI (İSKSAN)SANAYİ SİTESİ 324 SOKAK NO: 31 31200 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
İSKENDERUN TİCARET VE SANAYİ ODASI EĞİTİM VE KALKINMA VAKFISAVAŞ MAHALLESİ ATATÜRK BULVARI NO=51 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
İSTİKLAL MAKZUME VAKFIYENİŞEHİR ATATÜRK BULVARI NO: 73 / 1 31220 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
ŞELALE EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFIÇAY ATATÜRK BULVARI NO: 22 / 1 31200 İSKENDERUN /HATAY HATAY / İSKENDERUN
ŞEYHOĞLU EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIKURTULUŞ CAD NO.192/5 SAVON HOTEL ANTAKYA/HATAY NO: 192 / 5 ANTAKYA /HATAY HATAY / ANTAKYA

4-Burs Başvurusunda İstenen Belgeler

Hatay’da karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar genellikle her kurum/vakıf kendi sitesi üzerinde “Burs başvuru formu” yayınlamaktadır. Burs başvurularında istenilen belgeler genel olarak şunlardır.

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Ayrıca nüfus müdürlüğün veya muhtarlıktan alınmış vukuatlı nüfus dökümü.
 • Ayrıca aile adresini gösterir ikametgah belgesi.
 • Eğitim öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi.
 • Öğrenci adına açılmış bankamatik hesabını gösteren hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Ailenin finansal durumunu gösteren belgeler (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir banka extresi veya hesap cüzdanı fotokopisi, geliri olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge)…
 • Ara sınıflarda öğrenim gören öğrenciler: Öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesini (transkript).
 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar; LYS ve ÖSYS Sonuç Belgelerinin örneğini..

Gibi belgeler istenmektedir. Bunun nedeni burs verirken değerlendirme kriterlerine göre sıralama yapmak için kullanılmaktadır. Peki burs verirken ihtiyaç sahipleri neye göre belirleniyor derseniz aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5-Burs Verilecek Kişilerin Seçimi

Hatay’da burs alacağınız kurum tarafından bir komisyon kurulacaktır. Bu burs komisyonu bursiyerler arasından yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişileri seçip belirli kriter (maddi olanak,başarı) ile sıralama yaparak asıl ve yedek üye belirlenecektir. Kazanan asıl ve yedek üyeler kurumun sitesinde ilan edilecek ve süreç ona göre devam edecektir. Eğer asıl üye eksik evrak vs tamamlamaz veya süreyi geçirirse sıra yedek üyelerden devam edecektir.

6-Burslar Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Hatay’da burs veren şirketler ve kurumlar, burs komisyonunun sonuçları ilanından sonra, gerekli belgeleri tamamlaması için 1 aylık süre tanınır. Bu süreçte eksiklerini gideren adaylara en geç bir ay içinde (kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir) ödeme yapmaya başlanır. Vakıflar ve şirketler 9 ay boyunca burs vermeye devam etmektedir. Yaz tatilinde burs verilmemektedir.

7-Burs Ne Zaman Kesilir

Her şirket ve vakıf-kurum kendi belirlediği dönem kadar vermektedir. Bazı şirketler 12 ay bazıları ise 9 ay olarak burs ilanında belirtir. Genellikle 9 ay süre ile burs vermekte olup burslar 9 ayın hitamı olan Haziran-Temmuz ayında kesilmektedir.

8-Sonuç

Hatay’da burs veren vakıflar dernekler yukarıda listelenmiştir. Bunun haricinde ikametiniz olan yer veya okuduğunuz yerde burs veren vakıflara da başvuru yapmanız burs alma ihtimalini de güçlendirecektir. Burs başvuru yaparken bunu dikkate almalısınız.

Etiketler
Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
6 Yorum
 1. 2019 YKS SINAVINDA TÜRKİYE 127. OLDUM SADECE BAŞARI BURSU SAĞLAYAN MADDİ DURUMU SORGULAMAYAN BAŞARI BURSU VARMI

 2. Değerli Yetkili,
  Birçok öğrencimize can suyu olan burslarla ilgili bu derlemeniz çok büyük bir hizmettir kanaatimizce.
  Hatay Dörtyol Çınarlı Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çok istememize rağmen burs veremiyoruz. Öğrencilerimizin yanlış yönlendirilmemesi adına listeden Vakfımızın isminin çıkarılmasını rica ediyoruz. Birçok öğrenci arkadaşımız vakfımıza ulaşarak burs talep ediyor. Biz de onlara karşı mahçup oluyoruz.
  Burs verebilecek duruma gelirsek ilk size haber vereceğimizi de ilave edeyim.
  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Mehmet Ali Bey. Burs veren vakıfları vakıflar genel müdürlüğü burs veren vakıflar liste üzerinden aldığımızı belirtmiştik. Bazen olabiliyor böyle durumlar. Liste üzerinde hemen gerekli düzenlemeyi yapıyoruz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

  1. Öyle bir hizmetimiz bulunmamakta olup,
   Kendiniz takibini yapıp ilimizdeki burs veren vakıfları telefonunuza not etmeniz faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı