İstanbul'da Burs

İBB Burs

İBB Bursu 

İBB Burs diğer adıyla İmamoğlu Bursu, Ekrem İmamoğlu başkanlık adayı vaatlerinden olan öğrencilere destek projesinin faaliyete geçtiği müjdesini verdi. İBB Burs ile ilgili detaylar yazımızda.

İmamoğlu İstanbul’da YKS’ye girecek olan öğrencilerle buluştuğu gün öğrencilere burs sözü verdi. İBB burs adı altında yaklaşık 30 bin öğrenciye burs verileceğini ifade etti. İlk etapta 30 bin öğrenciyle başlayacaklarını ilerleyen dönemde bu sayıyı arttırmayı hedeflediklerini söyledi. İBB öğrenci bursuna kimler başvurabilir, başvuru şartları nelerdir?

imamoglu-ibb-bursu

İmamoğlu Kimdir?

2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinin İstanbul Belediye Başkan adayı olarak eski Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmuştu. İstanbul başkanlık yarışı oldukça çekişmeli geçmiş hatta iki seçim olarak tekrarlanmış ama iki seçimde de Ekrem İmamoğlu galip gelerek İstanbul Belediye Başkanı olmuştu. Ekrem İmamoğlu seçim öncesi vaatlerinde her zaman öğrencilere destek olacağını belirtmiş ve öğrencilerle her zaman bir araya gelerek onların sorunlarını dinlemiştir. Başkan seçildikten sonra tekrar öğrencilerle buluşan İmamoğlu öğrencilere burs yardımın da bulunacakları müjdesini vermiştir. Bu haber öğrenciler arasında sevinçle ve heyecanla karşılanmıştır. İmamoğlu öğrenci bursu için başvurabilecek adaylarla ilgili de belirli kriterlerin olduğunu söylemiştir. Bu kriterlerden en önemlisi İBB bursuna başvuracak kişilerin ikameti mutlaka İstanbul’da olmalıdır.

İBB Öğrenci Bursu

İBB Bursu İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde Ekrem İmamoğlu seçim vaati olarak öğrencilere destek olacağını belirtmişti. Başkan olarak seçildikten sonra vaatlerini sırasıyla gerçekleştirmeye çalışan İmamoğlu öğrenciler için olan vaadini de müjdeledi. Bakırköy’de sınava girecek olan bir grup öğrenciyle toplantı sırasında öğrenci bursunun da müjdesini de verdi. Öğrenci bursundan İstanbul sınırları içerisinde yaşayan öğrenciler başvurabilecektir. İmamoğlu burstan şimdilik sadece 30 bin öğrencinin yararlanabileceğini ifade etti. İlerleyen zamanlarda yapacakları çalışmalar ile bu sayıyı 75 bin olarak arttırmayı da hedeflediklerini söyledi. İmamoğlu ayrıca Türkiye’de en ucuz öğrenci ulaşımının İstanbul’da olduğunu belirterek aylık olarak 50 TL ücret ödemesi yaptıklarını belirtti. Ayrıca okuldan mezun olan ama üniversiteye yerleşemeyen öğrencilere de bu karttan belirli bir süre daha faydalanmalarına yardım ettiklerini söyledi. Ekrem İmamoğlu daha sonra kendi kişisel sosyal medya hesaplarından bu haberi doğrulayarak öğrenci bursunun müjdesini doğruladı. Öğrenci bursunu almaya hak kazanan öğrenciler 3200 TL bursu yardımı alacaklar. İBB bursu başvuru işlemleri ise İBB web sitesinden gerçekleşmektedir. Öğrenciler gencuniversiteli.ibb.istanbul/BaşvuruGiris.aspx sayfasına girerek başvurularını yapabilirler.

İBB Bursuna Kimler Başvurabilir?

Öğrenci bursu için genel şartlar vardır. Bu şartları sağlayan bütün öğrenciler bu bursa başvuru yapabilir. Bu koşullar ise;

  • C vatandaşı,
  • Öğrencinin kendisinin ve ya ailesinin İstanbul’da ikamet ediyor olması,
  • Lisans ve ya önlisans öğrencisi olmak,
  • Devlet üniversitesinde okuyor olmak ve ya Vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuyor olmak,
  • Normal öğrenim süresine devam ediyor olmak,
  • Öğrencinin başarı ortalamasının 100 üzerinden 53 ve ya 4 üzerinden 2.00 olması,
  • Gelir durumundan dolayı maddi desteğe ihtiyaç olmak gibi koşulları karşılayan kişiler İBB bursuna başvurabilmektedir.

Bu koşulları sağlayıp fakat öğrencilik hayatında ve ya sivil hayatında yüz kızartıcı suçlar işlemiş ve ya hüküm giymiş kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Ayrıca Açıköğretim ve ya Yüksek Lisans öğrencileri başvuru yapamayacaklardır. Değişim programı ile geçici süre İstanbul’da okuyanlar başvuru yapamayacaklardır. Aynı zamanda 25 yaşından büyük kişilerde başvuru yapamayacaklardır. Bunlar haricinde İBB öğrenci bursu başvuru koşullarını karşılıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

İBB Burs Başvurusu

İBB başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından sağlanan öğrenci bursunun önemli başvuru koşullarını sağlayan öğrenciler başvuru yapabileceklerdir. Başvuru işlemini öncelikli olarak İBB web sitesinden T.C Kimlik numaranız, anne ve ya babanın T.C kimlik numarası ve adınız soyadınız ile başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Koşulları sağlayıp sağlamadığınız komisyon tarafından incelenecektir. Eğer başvuru koşullarını sağlıyorsanız gerekli belgeler istenecektir. Bu belgeleri toplayarak İBB ofisine resmi işlemler için başvurmalısınız. İBB bursu yardımı konusunda kadın ve erkek öğrencilere eşit sayıda yardım yapılacağını açıkladı. Burs yardımı almaya hak kazanan öğrencilerden istenen belgeleri eksiksiz olarak ibraz etmeleri gerekecektir. Belgeleri ibraz etmeyen öğrencilerin yerine yedek listeden kişiler seçilecektir. Gerekli belgeler ise; kimlik fotokopisi, trasnkript, bursluluk ve disiplin belgesi, ailenin gelir durumunu gösteren gelir belgesi ve ya maaş bordrosu, sabıka kaydı belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, İstanbul kart bilgisi, öğrencisinin banka hesap bilgilerini içeren belge gibi birçok önemli belgeleri ofislere ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu gerekli belgelerin tamamını İBB web sitesinden bulabilirler.

İBB Burs Sonuçları

İBB başkanı İmamoğlu başvuru değerlendirme aşamasında kesinlikle şeffaf olacaklarını ve eşit bir şekilde karar vereceklerini belirtti. Değerlendirme komisyonu tarafından eğitim yardımı almaya hak kazanan kişiler şeffaf ve eşit şekilde belirleneceğini ifade etti. Aynı zamanda eğitim yardımı programında burs almaya hak kazanan kişilerin kadın ve erkek olarak eşit dengede olacağını belirttiler. Değerlendirme aşamasında yapılacak incelemeler sonucunda öğrenci bursu almaya hak kazanan kişiler belirlenecektir. Bu yıl 30 bin kişi seçileceğini belirten İmamoğlu gelecek yıl için bu sayıyı 75 bine çıkarmayı hedeflediklerini de belirtti.

İstanbul’da Öğrenci Olmak

Pahalılaşan yaşam standartları en çok öğrencileri etkilemektedir. Ulaşım, yemek, eğlence ve ya okul için gerekli kitapların fiyatları düzenli olarak her yıl artış göstermektedir. Devletin sağladığı Yüksek Öğrenim Bursları da bu artan fiyatlar konusunda yeterli olamamaktadır. Bu sebeple Ekrem İmamoğlu seçim sürecinde bir araya geldiği öğrencilerle yaptığı görüşmelerde Ekrem İmamoğlu’na yaşadıkları sıkıntıları anlatan öğrencilere başkan adayı seçildikten sonra öğrencilere destek olacağını bildirmişti. Ekrem İmamoğlu başkan seçildikten sonra vaatlerini sırasıyla gerçekleştirmeye çalışırken bu süreçte öğrencilere verdiği sözü de unutmadı. Başkan seçildikten sonra tekrar öğrencilerle bir araya gelen İmamoğlu öğrencilere verdiği sözü yineledi ve onlara öğrenci bursunun müjdesini verdi. İmamoğlu bu müjdesinden önce de öğrencilerin İstanbul Kart aylık abonman fiyatını 80 TL’den 50 TL’ye düşürdüğünün müjdesini vererek öğrencilere desteğini bir kere daha göstermişti. Öğrencilerle yaptığı görüşmede aylık İstanbul Kart fiyatlarında yaptığı indirimi yineleyerek onların yanında olduğunu bir kez daha vurguladı. Fakat öğrencileri asıl sevindiren müjde ise İBB öğrenci bursu olmuştur. Bu burs yaklaşık İstanbul’da yaşayan 30 bin öğrenciye burs verileceğini açıkladı. Öğrenci bursu ödemesi yıllık olarak gerçekleşecek ve yıllık olarak 3.200 TL bir ödeme yapılacaktır. Fakat İBB İmamoğlu burs alacak öğrenci sayısını gelecek yıl için iki katını hedeflediğini belirtirken gelecek sene için 75 bin kişiye burs vermeyi hedeflediklerini ifade etti.

Eğer üniversite öğrencisi iseniz ve ya üniversiteye giden çocuğunuz var ise başvuru koşullarını da kapsıyorsa başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Bu yıl için başvuru yapmayı düşünmüyorsanız gelecek yıl içinde aynı siteye giriş yaparak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Öğrenci bursu yardımı hakkını kazandıysanız mutlaka istenen belgelerin teslimini yapmayı unutmayın. İBB sitesinde yer alan bilgilere göre burs almaya hak kazanan fakat istenen belgeleri ibraz etmeyen kişilerin yerine yedek listeden kişiler hak kazanacaktır. Eğer burs hakkı kazandıysanız en kısa sürede belgelerinizi tamamlayın ve belgeleri İBB ofislerine ibraz etmeyi unutmayın. İBB Burs, İbb burs başvurusu, İbb burs sonuçları hakkında detaylı bilgileri  İBB web sitesinden bulabilirsiniz.

Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı