Burs Veren Vakıflar

Kütahya’da Burs Veren Kurumlar-2019 Güncel Liste

Kütahya’da burs veren kurumları inceleyeceğimiz bu yazımızda, Kütahya’da il ve ilçelerinde Burs veren vakıf ve kurumlara değineceğiz.

1-Burslara Kimler Başvurabilir?

Ortaokul, Lise, Üniversite ve yüksek öğretimde eğitim gören, Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı, eğitim hayatında başarılı ve yüz kızartıcı suçları bulunmayan maddi desteğe ihtiyacı olan, her birey başvuru yapabilir.

Birçok kişi Kütahya’da üniversite öğrencilerine burs veren kurumları şu günlerde araştırma içerisine Girmiştir. Bizde sizler için Kütahya’da öğrenci burslarını araştırarak Kütahya’da burs veren vakıfları aşağıda tablo halinde yer verdik. Öncelikle belirtmekte de fayda var,

 • Bunlardan birinci husus bazı burs veren vakıflar; üniversite öğrencilerine burs ya da lise öğrencilerine burs olarak ayrı kontenjanlar açmaktadır.
 • İkinci husus olarak her vakıf bir ya da iki dönem olarak burs başvuruları açmakta sadece bu dönemlerde burs başvurularını kabul etmektedir. Başvuru tarihlerini geçirmezseniz burs alma şansınız artacaktır.
 • Üçüncü olarak, başarı durumunuzu gösteren Transkript dökümü isteyebilirler. Eğer trankript notlarınız iyi ve zayıf dersiniz yoksa burs başvurularını değerlendirirken üst sıralarda olacaksınız.
 • Dördüncü husus ise ihtiyaç sahiplerini belirlemek için ailenizin Bordo Dökümünü isteyebilirler. Eğer ailenizin gelir durumu iyi ise başvuran adaylar arasında son sıralarda yer alabilirsiniz. Bu gibi pek çok önemli noktalar vardır.

2-Burs Başvuru Şartları

I- TC Vatandaşı olmak,

II- Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı birey olmak.

III- Maddi durumu iyi olmayıp, desteğe ihtiyaç duymak ve herhangi bir kurum yada kuruluştan ücret ve maaş almıyor olmak.

IV- Başarı Koşulları:

– Ara sınıflar için başarısız dersi olmamak ve genel net ortalaması 4 üzerinden en az iki buçuk (Yüz üzerinden not verilen üniversitelerde en az altmış) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak (Not ortalaması uygun olsa bile üçten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz).

– Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için, fakülte veya yüksek okula giriş puan sırasına göre önde olmak.
krediburs.com

V- Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.

Zorlu bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. Şimdiden burs veren vakıfları araştırarak önümüzdeki eğitim öğretim döneminde bursiyer olabilirsiniz. Birden fazla kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Sonuçta hangi kurum veya vakıftan burs alacağınızın garantisi yok.

Aşağıda yer alan listelerdeki kurum ve vakıfları ziyaret ederek burs başvuru forumunu doldurmanız burs başvurusu için yeterli olacaktır.

Aşağıda yer alan Burs Veren Vakıfların listesi; https://www.vgm.gov.tr/vakiflar/sayfalar/burs-veren-vak%c4%b1flar.Aspx URL adresi üzerinden alınmıştır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ve admin@krediburs.com Adresine mail atarak bildirebilirsiniz.

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan 3000+ vakıf bulunduğundan tet tek kontrol etme şansımız olmamıştır. Aralarında FETO-PYD terör örgütüne ait olan vakıflar olabilir. Gördüğünüz yasaklı vakıfları da bu mail adresinden bize bildirirseniz listemizden kaldırmamıza yardımcı olursunuz.

3-Kütahya’da Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar! Güncel Liste 2019

Vakıf AdıAdresiİl İlçe
ANADOLU İLİM VE ARAŞTIRMA VAKFISELVİ KARAAHMET SOKAK SÜRÜCÜOĞLU APT. NO: 10 / 8 MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
BERBEROĞLU EGİTİM VAKFIALİPAŞA MAHALLESİ ESREK SULTAN İŞHANI NO:48 MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
DÜZGÖREN EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIM VAKFIKÜBAŞ TESİSLERİ ESKİŞEHİR KARAYOLU 2. KM KÜTAHYA NO: 17 43600 MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
EMEKLİ ALBAY MEHMET VE NİLÜFER BENLİOĞLU EĞİTİM VAKFIHİSARARDI MAHALLESİ STADYUM CADDESİ NO: 1 43500 SİMAV /KÜTAHYA KÜTAHYA / SİMAV
GEDİZ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIULUOYMAK 99 SOKAK NO: 1 / 1 43600 GEDİZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / GEDİZ
HACI HÜSEYİN EFENDİ İLİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VAKFIÇİTGÖL KASABASI CUMHURİYET MAH BELEDİYE BLOKLARI NO: 5 43510 SİMAV /KÜTAHYA KÜTAHYA / SİMAV
HAYIR İLİM VE SOSYAL HİZMETLER VAKFIÇUKURKÖY MERKEZ MAH YAMAN SOKAK NO: 17 / 1 43300 TAVŞANLI /KÜTAHYA KÜTAHYA / TAVŞANLI
HAYIRLI HİZMETLER VAKFIULUCAMİ MAH ÇAVUŞHAMAM SK NO: 2 43300 TAVŞANLI /KÜTAHYA KÜTAHYA / TAVŞANLI
İLME VE HAYRA HİZMET VAKFIALİ PAŞA MAHALLESİ UYGUN SOKAK NO: 20 MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
İSTİKLAL MAHALLESİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI—— —- İSTİKLAL 1.ŞİFA 3. ARALIK NO: 12 43040 MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
KÜTAHYA EĞİTİM DOSTLARI VAKFI (KEDV)SİNER MAHALLESİ 1.ORGANİZE SANAYİ YOLU ÜZERİ MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
KÜTAHYA TİCARET VE SANAYİ ODASI EĞİTİM VAKFI (KUTSEV)– – 75. YIL MH. BEKİR SITKI PAŞA CD. NO: 37 MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
MEYDAN AŞEVİ VAKFIMEYDAN MAH. MİTHATPAŞA CAD. NO: 86 / A MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
NAFİ GÜRAL EĞİTİM VAKFIESKİŞEHİR YOLU 8.KM MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ
SİMAV EĞİTİM VAKFIFATİH MAH. KIŞLA CAD.BELEDİYE BLOKLARI NO: 7 43500 SİMAV /KÜTAHYA KÜTAHYA / SİMAV
SİMAV FATİH VAKFITEPECİK MAH FEVZİ ÇAKMAK CAD NO: 8 / 1 43500 SİMAV /KÜTAHYA KÜTAHYA / SİMAV
ŞEFKAT EĞİTİM ÖĞRETİM VE HAYRA HİZMET VAKFIYENİ MAH. DİYANET SOKAK NO: 16 43300 TAVŞANLI /KÜTAHYA KÜTAHYA / TAVŞANLI
ŞURA İLİM VE KÜLTÜR VAKFIKAVAKLI MAHALLESİ CUMHURİYET CADDESİ ÇAKMAKLAR SOKAK NO: 30 43300 TAVŞANLI /KÜTAHYA KÜTAHYA / TAVŞANLI
TAVŞANLI ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI (TAÇEV)YENİ MAH. ZÜMRÜT SOKAK YILDIZ SİTESİ C BLOK NO: 57 43400 TAVŞANLI /KÜTAHYA KÜTAHYA / TAVŞANLI
YÜKSEK ÖĞRENİM GÜÇLENDİRME GELİŞTİRME VE YARDIMLAŞMA VAKFIPİRLER GERMİYAN SOKAĞI NO: 58 MERKEZ /KÜTAHYA KÜTAHYA / MERKEZ

4-Burs Başvurusunda İstenen Belgeler

Kütahya’da karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar genellikle her kurum/vakıf kendi sitesi üzerinde “Burs başvuru formu” yayınlamaktadır. Burs başvurularında istenilen belgeler genel olarak şunlardır.

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Ayrıca nüfus müdürlüğün veya muhtarlıktan alınmış vukuatlı nüfus dökümü.
 • Ayrıca aile adresini gösterir ikametgah belgesi.
 • Eğitim öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi.
 • Öğrenci adına açılmış bankamatik hesabını gösteren hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Ailenin finansal durumunu gösteren belgeler (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir banka extresi veya hesap cüzdanı fotokopisi, geliri olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge)…
 • Ara sınıflarda öğrenim gören öğrenciler: Öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesini (transkript).
 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar; LYS ve ÖSYS Sonuç Belgelerinin örneğini..

Gibi belgeler istenmektedir. Bunun nedeni burs verirken değerlendirme kriterlerine göre sıralama yapmak için kullanılmaktadır. Peki burs verirken ihtiyaç sahipleri neye göre belirleniyor derseniz aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5-Burs Verilecek Kişilerin Seçimi

Kütahya’da burs alacağınız kurum tarafından bir komisyon kurulacaktır. Bu burs komisyonu bursiyerler arasından yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişileri seçip belirli kriter (maddi olanak,başarı) ile sıralama yaparak asıl ve yedek üye belirlenecektir. Kazanan asıl ve yedek üyeler kurumun sitesinde ilan edilecek ve süreç ona göre devam edecektir. Eğer asıl üye eksik evrak vs tamamlamaz veya süreyi geçirirse sıra yedek üyelerden devam edecektir.

6-Burslar Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Kütahya’da burs veren şirketler ve kurumlar, burs komisyonunun sonuçları ilanından sonra, gerekli belgeleri tamamlaması için 1 aylık süre tanınır. Bu süreçte eksiklerini gideren adaylara en geç bir ay içinde (kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir) ödeme yapmaya başlanır. Vakıflar ve şirketler 9 ay boyunca burs vermeye devam etmektedir. Yaz tatilinde burs verilmemektedir.

7-Burs Ne Zaman Kesilir

Her şirket ve vakıf-kurum kendi belirlediği dönem kadar vermektedir. Bazı şirketler 12 ay bazıları ise 9 ay olarak burs ilanında belirtir. Genellikle 9 ay süre ile burs vermekte olup burslar 9 ayın hitamı olan Haziran-Temmuz ayında kesilmektedir.

8-Sonuç

Kütahya’da burs veren vakıflar dernekler yukarıda listelenmiştir. Bunun haricinde ikametiniz olan yer veya okuduğunuz yerde burs veren vakıflara da başvuru yapmanız burs alma ihtimalini de güçlendirecektir. Burs başvuru yaparken bunu dikkate almalısınız.

Etiketler
Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı