Burs Veren Vakıflarİstanbul'da Burs

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilik hayatı gerçekten maddi ve manevi olarak zorlayıcı bir süreçtir. Ailenizden ayrı kalmanız yetmezmiş gibi kısıtlı bütçeler ile hareket etmek zorunluluğu vardır. Elbette bu süreçte bir dersleriniz ile ilgilenmek, genç olarak bir de sosyal hayata katılım sağlamanız gerekir. Tüm bunları yaparken farklı destekleri değerlendirebilmek önemlidir. Mesela burslar ya da kredi kartları bu aşamada öğrencileri rahatlatacak, doğru kullanımda ciddi faydaları olacak özellikleri taşımaktadır.

Günümüzde birçok banka öğrencilere kart ya da kredi olarak destekler sunar. hemen her banka kredi kartı verebilse de, kolay ve faydalı bir banka bulmak en iyisi olacaktır. Sizler de öğrencilere kredi kartı veren bankalar hakkında daha kapsamlı ve etkili bir sonuca ulaşmak isterseniz, yazımızı inceleyebilirsiniz. Hiçbir geliri olmayan öğrencilere verilen bu kartlar, onların kısa süreli ve düşük beklentilerini karşılamalarına yöneliktir. Aktif bir şekilde işlem yapabilmek, düzenli olarak kart kullanmak ve hayata hazırlanmak için bir nevi prova niteliğinde olan kartlardır.

Hangi Bankalar Öğrencilere Kredi Kartı Veriyor?

Birçok banka öğrencilere sorgulama yapmaksızın kredi kartı verebilir. Bazı bankalar bursun olmasını istese de, birçok banka bu konuda esnek şekilde hareket eder. Limitleri ve dolayısı ile riskleri düşük tutarak, öğrencilere destek olmak amacı ile özellikli kredi kartları verirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok banka kart uygulaması yapmaktadır. Bunlar;

 • TEB – ÜniversiTeb
 • İş Bankası – İşte Üniversiteli
 • Yapı Kredi – Play
 • Akbank – Exi26
 • Vakıf Bank – Like
 • Ziraat Bankası – Genç Bankkart
 • Garanti BBVA – Bonus Genç Kart
 • Deniz Bank – D-Şarj

Görüldüğü gibi öğrencilere kredi kartı veren bankalar sayı olarak oldukça fazladır. Limit olarak yüksek olmasa da, geliri olmayan, ailesinin desteği ya da ufak burslar alan öğrenciler için oldukça etkin bir seçenektir. Sadece kredi kartı olarak değil, ATM kartlarında da öğrencilere özellikler ve kolaylıklar tanıyan bankalar da bulunmaktadır.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankaların Kart Özellikleri Ve Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

TEB – ÜniversiTeb

Bonus özelliği olan bir karttır. Taksitli alışveriş olanağı sunar. dönemsel kampanyalar düzenler ve bonus hediyesi sağlar. Sinema ve tiyatrolarda %50 indirim sağlar. Asistan hizmeti ile çiçek gönderimi, uçak bileti alma, rezervasyon gibi işlemleri ücretsiz sağlamaktadır. Hesap işletim ücreti yoktur.

İş Bankası – İşte Üniversiteli (Maximum Genç)

2020 yılında hizmetten kalmıştır. Bunun yerine Maximum Genç kart devreye girmiştir. Maximum Genç kartın avantajları; ücretsiz havale ve EFT, şubelerden masrafsız kredi kullanımı, özel kampanyalar ve hediyeler verilmektedir.

Yapı Kredi – Play

Yıllık üyelik ücreti yoktur. Play Harçlık özelliği sayesinde 2 güne kadar faizsiz nakit kullanım olanağı sağlar. Word Puan kazanma olanağı sunuyor. Mobil uygulama üzerinden birçok işlem yapabilme, kampanyalara katılabilme özelliği vardır.

Akbank – Exi26

Dinamik bir tasarıma sahip olan Exi 26 kart, 16 -26 yaş grubunda ki öğrencilere verilmektedir. Öğrenci ailelerinin bu hesaba yaptığı havaleler ücretsizdir. Eğitim kredi özelliği vardır. Banka işlemleri esnasında Akbank Arife Tarif hizmetlerini kullanabilirler. Farklı kampanya ve hediye avantajlarından yararlanılabilir.

VakıfBank – Like

Word Kart özelliğine sahip bir karttır. Visa ve Master kart özelliklerine sahiptir ve amblem olan her yerde kullanılır. Ankara Üniversitesi, Yalova Üniversitesi ve İTÜ kampüslerinde kampüs Kart özelliğini aktif şekilde kullanma özelliğine sahiptir. App Store, Netflix, Spotify gibi platformlarda özel avantajlar sağlar. Peşin fiyatına taksit olanakları sunar. Kart ücreti yoktur.

Ziraat Bankası  – Genç Bankkart

Kredi Yurtlar Kurumu kredisi kullanan ya da lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi olan 18-26 yaş arası kişiler alabilir. Faizsiz masrafsız alışveriş olanağı sunar. Harçlık avans özelliği vardır. Hem ATM kartı hem de kredi kartı özelliği vardır. İki kart özelliğini de seçim yaparak tek kartla kullanabilirsiniz. Temassız özelliği vardır. Avans hesaptan 7/24 çekim yapılabilir.

Garanti BBVA – Bonus Genç Kart

Bonus kart özelliği taşır. 18 – 25 yaş grubu alabilir. Oyun dünyasında indirimler, alışveriş taksit olanağı, ulaşım indirimleri, ekstra bonus kampanya özellikleri olan bir karttır. Steam, Aralgame ve Spotify platformlarında ekstra avantajlar sunar. Temassız ödeme özelliği vardır. Ücretsiz taksit yapma aktiftir. Düzenli ödemelerde limit artışı sağlar.

Deniz Bank – D-Şarj

Bonus ve Deniz Bonus kart özelliklerine sahiptir. Bonus kazanma ve taksit olanaklarından yaralanma fırsatı sağlar. Temassız özelliği bulunur. 6 ay boyunda 200 TL harcama sözü veren öğrencilere anında 10 TL bonus hediye olanağı sunar. Banka kartı ile kredi kartı tek bir kartta birleştirilmiştir. Nakit avans çekme özelliği bunulur. Kafe ve restoranlarda %10 seçeneği vardır. Tiyatro ve sinemalarda %10 indirim sağlar. Online alışverişlerde %10 ekstra bonus verir.

Öğrenciler Kredi Kartı Almak İçin Ne Yapmalı?

Bankaların büyük kampüslerde genelde şubeleri bulunmaktadır. Harç ve diğer para yatırma işlemlerini rahatlıkla yapabilmek adına bu şubeler kart başvurusu da alabilirler.

Her banka kredi kartı başvurularında benzer belgeleri sunmanızı isteyecektir. Kredi kartı başvurusu şubeden yapılabileceği gibi bazı bankalar online başvuru da kabul etmektedir. Başvuru online olarak da yapılsa, sizden istenen bazı belgeler ve şartları sağlamanız gerekir.

 • Başvuru için bankadan bankaya değişmek üzere 18 – 25 yaş aralıklarında olmak aranan en önemli şartlardan biridir.
 • Genel olarak öğrencilere kredi kartı veren bankalar aşağıdaki evrakları öğrencilerden talep etmektedirler.
 • Kimlik fotokopisi (ehliyet ya da pasaport)
 • Öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak bir belge (transkrip, öğrenci kimlik belgesi, okul kayıt kabul belgesi v.s.)
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak(yabancılar bazı şartları sağladığında Türk bankalarında hesap açabilirler)

Yukarıda sayılanlar genel olarak istense de, bazı bankalar; ikametgah, yurtta kalıyorsanız kayıt belgeniz, vukuatlı nüfus cüzdan örneği gibi talepleri olabiliyor.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

Kredi kartının yanı sıra genelde kefili olmak kaydı ile öğrencilere kredi veren bankalar da bulunuyor. Ailenin ya da başka birinin kefaleti, banka için yeterli olurken, düşük faizli öğrenci kredisi kullanmak da mümkün. Bunun için öncelikle bankada hesap açılıyor ve ikametgah, öğrenci belgesi, kimlik belgesi ya da ehliyet yeterli oluyor. Açılan hesaba uygun şekilde kredi limiti tanımlanarak, kredi kullanılıyor.

Bu başvuru esnasında kefaleti sağlayan kişiden de bazı belgeler istenir.

 • Kimlik belgesi
 • Maaş bordrosu
 • İkametgah
 • SGK kurum hizmet dökümü

Bunları sağlayan kişinin kefaletinde bazı bankalar, öğrencilere kredi verebilmektedir.

Kredi gereksinimlerine bakılarak (ev tutma, eşya alma, ulaşım, yurt dışı eğitim v.s.) farklı limit oranları tahsis edilebilir. Bu krediler genelde düşük faizlerle uygulanmaktadır. Güncel faiz oranlarını bankalar genelde online olarak duyurur.

En İyi Öğrenci Kredi Kartı Hangisi?

Farklı bankalar farklı kredi kartı özelliklerini öğrencilere sunuyor. Bu kartlar, öğrencilere avantajlar ve indirimler sağlayabiliyor. Sosyal faaliyetler, konser indirimleri, ulaşım indirimleri gibi birçok indirim bu kartların özellikleri arasında yer alabilmekte. Öğrenci kredi kartı alırken, çok fonksiyonel olması, öğrencilerin de hayatlarını kolaylaştırması gerekiyor. Ayrıca birçok banka verdikleri kartlar için öğrencilerden yıllık kart aidatı almıyor. Ancak her sene öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgeyi bankaya ulaştırmanız gerekiyor.

Kullanılacak kart size destek veriyor, birçok artı ve öncelikli işlemler gibi hizmetler sağlıyorsa, iyi bir kredi kartıdır diyebiliriz.

Kefilsiz Öğrenci Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Öğrencilere kredi kartı veren bankalar genelde kefalet aramıyor. Limitleri ona göre belirlerken, kefalet olayı kredi kullanımında devreye giriyor.

Akbank, İş Bankası, Vakıf Bank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası gibi kart veren bankaların tamamı öğrencilere kefil olmadan, öğrenci kredi kartı vermektedir.

Öncesinde aldığınız kredi kartınızın düzenli ödenmesi, kredi çekerken de etkili olacaktır. Yaptığını her işlem gününde ve doğru tutarda ise, kredi notunuz yüksek olduğundan, bankaların size düşük tutarlarda da olsa kredi vermesi mümkün olabilir. genelliği bu tutarlar 500 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Limitleri Ne Kadar?

Öğrencilere verilen kredi kartları genelde düşük limitli oluyor. Öğrenci kredi kart limitleri 500 TL ile 2500TL arasında değişebilirken, öğrencinin bir işte çalışması, staj yapması ve gelir elde etmesine göre değişip, talebe göre artış gösterebilir.

Kredi kartı nakit çekme limitleri ise genelde kart limitinin %60- 70 gibi oranlarını kapsıyor. Bunun üzerinde nakit çekim olanağı tanımıyor.

Genel olarak bakıldığında öğrencilere kredi kartı veren bankalar geliri olmayan öğrencilere fazla risk yüklemiyor. Sadece ihtiyaçlarını, uygun şekilde karşılayabilecekleri ufak bir destek sağlıyorlar.

Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzün dijital teknolojiler, kredi kartlarını da ön plana çıkartmıştır. Doğru şekilde kullanılan kredi kartı, sorun değil çözüm olarak görülebilir. Geliri olmayan ve küçük bütçelerle okumaya çalışan öğrenciler için kredi kartı kullanmak birçok yönden avantaj sağlayabilir.

Avantajlı ve indirimli olan kartları seçtiklerinde ekstra puanlar toplayarak, bütçelerine katkı sağlayabilirler. Bunun yanı sıra özel kampanyaları takip ederek, ihtilaçları olan şeyleri uygun ya da taksitli fiyatlarla elde edebilirler. Platformlara özel indirimler sayesinde daha rahat işlem yapabilirler. Taksitlendirme seçeneği olan kartlar ile ufak ödemeler ile ihtiyaçlarını girebilirler. Ulaşım, sosyal aktiviteler, sinema, tiyatro ve konser biletlerini indirimli alırlar.

Tüm bunların yanı sıra kartın yanlış, hesapsız bir şekilde kullanılması, sonrasında ödeme zorlukları yaşanması kişiyi sıkıntıya sokabilir. Aynı şekilde faizler devreye girerken, icralık olunması durumunda kredi notu da ciddi hasar görmüş olduğundan, gelecekte uzunca bir dönem bankaların sunduğu olanaklardan yararlanamayabilirler.

Öğrencilik Sonrası Kredi Kartı Kullanımına Hazırlık

Bu nedenle öğrenciler kredi kartlarını doğru, hesaplı ve dikkatli şekilde kullanmalıdır. Sonuç olarak harcanılan her para, yerine konacak bir borçtur. Düzenli ödemeye, ekstre tarihlerini takip etmeye, mümkünse otomatik talimat ile ödemeye önem verilebilir. Bu şekilde mezun olunduğunda, iş hayatına geçiş yapıldığında yüksek kredi notu ile daha yüksek limit kartlar ya da krediler alınabilir.

Öğrencilik hayatı bittiğinde kredi kartınız kapanmaz ama öğrenci kredi kartı avantajlarını kaybeder. Sonrasında işe girmeniz, düzenli gelir elde etmeniz ve bunu kanıtlamanız durumunda ilgili banka size daha yüksek limitlerde kredi kartı yenilemesi yapacak ya da mevcut kartın son kullanım tarihine kadar limiti yükselterek kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Kartınızın özellikleri son bulduğunda kart aidatları konusunda bankanızdan bilgi almanız gerekir. Sonrasında yüksek kart ya da hesap işletim masrafları ile karşılaşabilirsiniz. Öğrencilere kredi veren bankalar sağladıkları avantajları, öğrenim süresi sonunda sonlandırırlar. Bu işlemler otomatik olarak yapılır. Ancak normal hesapların işletim ücretleri ve kredi kart aidatları yüksek olabilir. Bu nedenle konu hakkında detaylı bilgileri alarak, gerekirse kartınızı kapatmayı teklif edebilir ya da daha uygun bir hesap, kart şeklini seçmek istediğinizi aktarabilirsiniz. Sıkıntı yaşamamak adına bu tarz işlemleri yaparken, biraz daha dikkatli olmanız, ilerde sorunlar yaşamanın da önüne geçerek, bankacılık işlemlerini öğrenmeniz adına önem kazanacaktır.

Öğrencilere kredi veren bankalar yazımızın sonuna geldik konuyla ilgili daha detaylı yazılar yakında sitemizde yayınlanacaktır.

Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı