Burs Veren Vakıflar

Rize’de Burs Veren Kurumlar-2019 Güncel Liste

Rize’de burs veren kurumları inceleyeceğimiz bu yazımızda, Rize’de il ve ilçelerinde Burs veren vakıf ve kurumlara değineceğiz.

1-Burslara Kimler Başvurabilir?

Ortaokul, Lise, Üniversite ve yüksek öğretimde eğitim gören, Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı, eğitim hayatında başarılı ve yüz kızartıcı suçları bulunmayan maddi desteğe ihtiyacı olan, her birey başvuru yapabilir.

Birçok kişi Rize’de üniversite öğrencilerine burs veren kurumları şu günlerde araştırma içerisine Girmiştir. Bizde sizler için Rize’de öğrenci burslarını araştırarak Rize’de burs veren vakıfları aşağıda tablo halinde yer verdik. Öncelikle belirtmekte de fayda var,

 • Bunlardan birinci husus bazı burs veren vakıflar; üniversite öğrencilerine burs ya da lise öğrencilerine burs olarak ayrı kontenjanlar açmaktadır.
 • İkinci husus olarak her vakıf bir ya da iki dönem olarak burs başvuruları açmakta sadece bu dönemlerde burs başvurularını kabul etmektedir. Başvuru tarihlerini geçirmezseniz burs alma şansınız artacaktır.
 • Üçüncü olarak, başarı durumunuzu gösteren Transkript dökümü isteyebilirler. Eğer trankript notlarınız iyi ve zayıf dersiniz yoksa burs başvurularını değerlendirirken üst sıralarda olacaksınız.
 • Dördüncü husus ise ihtiyaç sahiplerini belirlemek için ailenizin Bordo Dökümünü isteyebilirler. Eğer ailenizin gelir durumu iyi ise başvuran adaylar arasında son sıralarda yer alabilirsiniz. Bu gibi pek çok önemli noktalar vardır.

2-Burs Başvuru Şartları

I- TC Vatandaşı olmak,

II- Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı birey olmak.

III- Maddi durumu iyi olmayıp, desteğe ihtiyaç duymak ve herhangi bir kurum yada kuruluştan ücret ve maaş almıyor olmak.

IV- Başarı Koşulları:

– Ara sınıflar için başarısız dersi olmamak ve genel net ortalaması 4 üzerinden en az iki buçuk (Yüz üzerinden not verilen üniversitelerde en az altmış) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak (Not ortalaması uygun olsa bile üçten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz).

– Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için, fakülte veya yüksek okula giriş puan sırasına göre önde olmak.
krediburs.com

V- Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.

Zorlu bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. Şimdiden burs veren vakıfları araştırarak önümüzdeki eğitim öğretim döneminde bursiyer olabilirsiniz. Birden fazla kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Sonuçta hangi kurum veya vakıftan burs alacağınızın garantisi yok.

Aşağıda yer alan listelerdeki kurum ve vakıfları ziyaret ederek burs başvuru forumunu doldurmanız burs başvurusu için yeterli olacaktır.

Aşağıda yer alan Burs Veren Vakıfların listesi; https://www.vgm.gov.tr/vakiflar/sayfalar/burs-veren-vak%c4%b1flar.Aspx URL adresi üzerinden alınmıştır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ve admin@krediburs.com Adresine mail atarak bildirebilirsiniz.

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan 3000+ vakıf bulunduğundan tet tek kontrol etme şansımız olmamıştır. Aralarında FETO-PYD terör örgütüne ait olan vakıflar olabilir. Gördüğünüz yasaklı vakıfları da bu mail adresinden bize bildirirseniz listemizden kaldırmamıza yardımcı olursunuz.

3-Rize’de Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar! Güncel Liste 2019

Vakıf AdıAdresiİl İlçe
ABDULKADİR KART EĞİTİM VAKFI (AKK VAKFI)PAZARKÖY MERKEZ MAHALLESİ . NO: 116 / 1-1 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
ARDEŞEN EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI (ARDEŞEN VAKFI)MÜFTÜ MAHALLESİ ATATÜRK CADDESİ NO: 51 / 10 53400 ARDEŞEN /RİZE RİZE / ARDEŞEN
BÜYÜKDERE VADİSİ İSKAN VAKFIMADENLİ MERKEZ MAHALLESİ VAKIF APARTMANI NO: 18 / A 53200 ÇAYELİ /RİZE RİZE / ÇAYELİ
ÇAYELİ İMAM HATİP LİSESİ VAKFI0 0 ESKİPAZAR MAHALLESİ HOPA CADDESİ HÜLYA APARTMANI HÜLYA MOBİLYA NO 21 ÇAYELİ NO: 21 / 0 53200 ÇAYELİ /RİZE RİZE / ÇAYELİ
ÇAYELİ SAHİL VAKFIYENİPAZAR MAH. HOPA CAD. SAHİL CAMİİ NO: 173 / A 53200 ÇAYELİ /RİZE RİZE / ÇAYELİ
ÇAYKUR SOSYAL YARDIMLAŞMA VE KÜLTÜR VAKFIMÜFTÜ MAHALLESİ CUMHURİYET CADDESİ NO: 223 / 2 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
DEREPAZARI KIZ KURAN VE SANAT KURSLARI VAKFI—- —- TERSANE CUMHURİYET NO: 3 / 1 53900 DEREPAZARI /RİZE RİZE / DEREPAZARI
EMİNETTİN MAHALLESİ CAMİİ KÜLLİYESİ EĞİTİM VE HİZMET VAKFIEMİNETTİN MAH ATATÜRK CAD. FARABİ SOK NO: 6 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
GELİŞİM MEHMET ÇIRAKOĞLU SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SAĞLIK VE SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFIENGİNDERE ŞEHİT MURAT ÇALIŞKAN NO: 14 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
GÜNDOĞDU İLİM VE İRFAN VAKFIGÜNDOĞDU HAMİDİYE GÜZELSIRT MEVKİİ 53800 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
GÜNEYSU İLİM ÖĞRENENLERE YARDIM VAKFIMERKEZ YUSUF HOCA CADDESİ NO: 71 53350 GÜNEYSU /RİZE RİZE / GÜNEYSU
GÜNEYSU ORTAKÖY CAMİ KORUMA İLİM VE KÜLTÜR VAKFIORTAKÖY A-1 NO: 34 GÜNEYSU /RİZE RİZE / GÜNEYSU
HİDAYET VAKFITÜTÜNCÜLER KÖYÜ 0 PAZAR /RİZE RİZE / PAZAR
İDRİS DUMAN DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARIN KORUNMASI İLE BİLİM, EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (DUMAN)ORTAN ÇAT ELEVİT YOLU ORTANDİBİ MEVKİİ NO: 4 ÇAMLIHEMŞİN /RİZE RİZE / ÇAMLIHEMŞİN
İKİZDERE İLİM VE İRFAN VAKFIÇARŞI MAHALLESİ ALİ BİBEROĞLU CADDESİ NO: 13/A 53650 İKİZDERE /RİZE RİZE / İKİZDERE
İLİM VE ÖĞRENİM VAKFIPEKMEZLİ KÖYÜ 0 ORTA MAHALLE 0 NO: 0 / 0 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
İRŞAD VAKFIMERKEZ MERKEZ MÜFTÜ MAH. KİRAZLIK SOK. NO: 18 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
İSLAMİ İLİMLERE HİZMET VAKFI– GÜNDOĞDU TAŞLIDERE MAHALLESİ SAHİL YOLU CADDESİ NO: 57 53800 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
KARAALİ VAKFITOPHANE MAHALLESİ DALYAN MEVKİ DALYAN MEVKİİ DALYAN CAMİİ BİTİŞİĞİ NO: 25 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
KARASU EĞİTİM VAKFIKARASU KÖYÜ — — MERKEZ KARASU KÖYÜ 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
KAZDAL EĞİTİM VE YARDIM VAKFIYENİKÖY MAHALLESİ ATATÜRK CADDESİ NO: 307 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
KENDİRLİ İLİM VE İRFAN VAKFIKENDİRLİ DÜZ MAHALLE MEVLANA CAD. NO: 65 53620 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
KIBLEDAĞI İLİM VE İRFAN VAKFIKIBLEDAĞI MERKEZ MERKEZ NO: 83 / 101 53360 GÜNEYSU /RİZE RİZE / GÜNEYSU
PAZAR İLÇESİ EĞİTİM VAKFIPAZAR MAHALLESİ 15 TEMMUZ DEMOKRASİ MEYDANI PAZAR KAYMAKAMLIK BİNASI KAT:4 53300 PAZAR /RİZE RİZE / PAZAR
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFIPİRİÇELEBİ MAHALLESİ PALMİYE SOKAK NO: 4 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
Vakıf AdıAdresiİl İlçe
RİZE EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIPİRİÇELEBİ MAHALLESİ İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CADDESİ,2PARK SOKAK YİNSA İŞ MRK.RİZE NO: 1-B 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
RİZE HİZMET VAKFIEMİNETTİN HÜKÜMET KONAĞI MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
RİZE İSAR EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIÇARŞI MAH. HALICILAR SOKAK ENGİN APT.KAT 3 53100 MERKEZ /RİZE RİZE / MERKEZ
SAHİL CAMİİ VE KÜLLİYESİ VAKFIEKREM ORHAN KEMAL YERİ NO: 36 53100 PAZAR /RİZE RİZE / PAZAR
UMURU HAYRİYE VAKFIFIÇITAŞI MAH. YALI BOYU NO: 1 İYİDERE /RİZE RİZE / İYİDERE

4-Burs Başvurusunda İstenen Belgeler

Rize’de karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar genellikle her kurum/vakıf kendi sitesi üzerinde “Burs başvuru formu” yayınlamaktadır. Burs başvurularında istenilen belgeler genel olarak şunlardır.

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Ayrıca nüfus müdürlüğün veya muhtarlıktan alınmış vukuatlı nüfus dökümü.
 • Ayrıca aile adresini gösterir ikametgah belgesi.
 • Eğitim öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi.
 • Öğrenci adına açılmış bankamatik hesabını gösteren hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Ailenin finansal durumunu gösteren belgeler (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir banka extresi veya hesap cüzdanı fotokopisi, geliri olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge)…
 • Ara sınıflarda öğrenim gören öğrenciler: Öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesini (transkript).
 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar; LYS ve ÖSYS Sonuç Belgelerinin örneğini..

Gibi belgeler istenmektedir. Bunun nedeni burs verirken değerlendirme kriterlerine göre sıralama yapmak için kullanılmaktadır. Peki burs verirken ihtiyaç sahipleri neye göre belirleniyor derseniz aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5-Burs Verilecek Kişilerin Seçimi

Rize’de burs alacağınız kurum tarafından bir komisyon kurulacaktır. Bu burs komisyonu bursiyerler arasından yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişileri seçip belirli kriter (maddi olanak,başarı) ile sıralama yaparak asıl ve yedek üye belirlenecektir. Kazanan asıl ve yedek üyeler kurumun sitesinde ilan edilecek ve süreç ona göre devam edecektir. Eğer asıl üye eksik evrak vs tamamlamaz veya süreyi geçirirse sıra yedek üyelerden devam edecektir.

6-Burslar Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Rize’de burs veren şirketler ve kurumlar, burs komisyonunun sonuçları ilanından sonra, gerekli belgeleri tamamlaması için 1 aylık süre tanınır. Bu süreçte eksiklerini gideren adaylara en geç bir ay içinde (kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir) ödeme yapmaya başlanır. Vakıflar ve şirketler 9 ay boyunca burs vermeye devam etmektedir. Yaz tatilinde burs verilmemektedir.

7-Burs Ne Zaman Kesilir

Her şirket ve vakıf-kurum kendi belirlediği dönem kadar vermektedir. Bazı şirketler 12 ay bazıları ise 9 ay olarak burs ilanında belirtir. Genellikle 9 ay süre ile burs vermekte olup burslar 9 ayın hitamı olan Haziran-Temmuz ayında kesilmektedir.

8-Sonuç

Rize’de burs veren vakıflar dernekler yukarıda listelenmiştir. Bunun haricinde ikametiniz olan yer veya okuduğunuz yerde burs veren vakıflara da başvuru yapmanız burs alma ihtimalini de güçlendirecektir. Burs başvuru yaparken bunu dikkate almalısınız.

Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı