Burs Veren Vakıflar

Sakarya’da Burs Veren Kurumlar-2020 Güncel Liste

Sakarya’da burs veren kurumları inceleyeceğimiz bu yazımızda, Sakarya’da il ve ilçelerinde Burs veren vakıf ve kurumlara değineceğiz.

1-Burslara Kimler Başvurabilir?

Ortaokul, Lise, Üniversite ve yüksek öğretimde eğitim gören, Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı, eğitim hayatında başarılı ve yüz kızartıcı suçları bulunmayan maddi desteğe ihtiyacı olan, her birey başvuru yapabilir.

Birçok kişi Sakarya’da üniversite öğrencilerine burs veren kurumları şu günlerde araştırma içerisine Girmiştir. Bizde sizler için Sakarya’da öğrenci burslarını araştırarak Sakarya’da burs veren vakıfları aşağıda tablo halinde yer verdik. Öncelikle belirtmekte de fayda var,

 • Bunlardan birinci husus bazı burs veren vakıflar; üniversite öğrencilerine burs ya da lise öğrencilerine burs olarak ayrı kontenjanlar açmaktadır.
 • İkinci husus olarak her vakıf bir ya da iki dönem olarak burs başvuruları açmakta sadece bu dönemlerde burs başvurularını kabul etmektedir. Başvuru tarihlerini geçirmezseniz burs alma şansınız artacaktır.
 • Üçüncü olarak, başarı durumunuzu gösteren Transkript dökümü isteyebilirler. Eğer trankript notlarınız iyi ve zayıf dersiniz yoksa burs başvurularını değerlendirirken üst sıralarda olacaksınız.
 • Dördüncü husus ise ihtiyaç sahiplerini belirlemek için ailenizin Bordo Dökümünü isteyebilirler. Eğer ailenizin gelir durumu iyi ise başvuran adaylar arasında son sıralarda yer alabilirsiniz. Bu gibi pek çok önemli noktalar vardır.

2-Burs Başvuru Şartları

I- TC Vatandaşı olmak,

II- Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı birey olmak.

III- Maddi durumu iyi olmayıp, desteğe ihtiyaç duymak ve herhangi bir kurum yada kuruluştan ücret ve maaş almıyor olmak.

IV- Başarı Koşulları:

– Ara sınıflar için başarısız dersi olmamak ve genel net ortalaması 4 üzerinden en az iki buçuk (Yüz üzerinden not verilen üniversitelerde en az altmış) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak (Not ortalaması uygun olsa bile üçten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz).

– Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için, fakülte veya yüksek okula giriş puan sırasına göre önde olmak.
krediburs.com

V- Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.

Zorlu bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. Şimdiden burs veren vakıfları araştırarak önümüzdeki eğitim öğretim döneminde bursiyer olabilirsiniz. Birden fazla kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Sonuçta hangi kurum veya vakıftan burs alacağınızın garantisi yok.

Aşağıda yer alan listelerdeki kurum ve vakıfları ziyaret ederek burs başvuru forumunu doldurmanız burs başvurusu için yeterli olacaktır.

Aşağıda yer alan Burs Veren Vakıfların listesi; https://www.vgm.gov.tr/vakiflar/sayfalar/burs-veren-vak%c4%b1flar.Aspx URL adresi üzerinden alınmıştır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ve admin@krediburs.com Adresine mail atarak bildirebilirsiniz.

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan 3000+ vakıf bulunduğundan tet tek kontrol etme şansımız olmamıştır. Aralarında FETO-PYD terör örgütüne ait olan vakıflar olabilir. Gördüğünüz yasaklı vakıfları da bu mail adresinden bize bildirirseniz listemizden kaldırmamıza yardımcı olursunuz.

3-Sakarya’da Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar! Güncel Liste 2020

Vakıf AdıAdresiİl İlçe
ADALET EĞİTİM KÜLTÜR BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME VAKFIİSTİKLAL ANADOL NO: 3 54050 SERDİVAN /SAKARYA SAKARYA / SERDİVAN
EŞME BERABERLİK VE DAYANIŞMA VAKFI (EBED)EŞME MAH. EŞME SOK. NO: 157 GEYVE /SAKARYA SAKARYA / GEYVE
HAKİKAT EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFIBEŞKÖPRÜ GİRNE CAD. NO: 1 SERDİVAN /SAKARYA SAKARYA / SERDİVAN
İLİM VE HİKMET KÜLTÜR EĞİTİM DAYANIŞMA VAKFIPAPUÇÇULAR MAH. 696. SK. NO: 6 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI
İMAM AHMED İLİM YAYMA ARAŞTIRMA KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFI (İMAM AHMED VAKFI)PAPUCCULAR 690 NO: 5 / A 54100 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI
PAMUKOVA MURADİYE EĞİTİM VAKFIERPİLEK MAH. ANKARA CAD. NO: 114 PAMUKOVA /SAKARYA SAKARYA / PAMUKOVA
SAKARYA AZİZİYE KÜLTÜR VE HİZMET VAKFIAKINCILAR MAH. DEĞİRMEN SOK. NO: 5 54100 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI
SAKARYA ERENLER İLME HİZMET VAKFIYENİDOĞAN TOR SK. NO: 4 MERKEZ /SAKARYA SAKARYA / MERKEZ
SAKARYA İLİM VE KÜLTÜR VAKFIİSTİKLAL DEĞİRMEN SOKAK NO: 21 SERDİVAN /SAKARYA SAKARYA / SERDİVAN
SAKARYA KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI (SAKEV)0RTA MAHALLE 676 NOLU SOKAK NO: 2 / 1 54050 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI
SAKARYA KÜLTÜR VE SOSYAL YARDIM VAKFIYAHYALAR MAH. EMEKÇİ SOKAK NO: 23 54100 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI
SAKARYA RUMELİ KÜLTÜR EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFITIĞCILAR ATATÜRK BULVARI NO: 83 / 2 54100 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI
SAKARYA SOSYAL HİZMETLER VAKFIPAPUÇÇULAR MH. ADNAN MENDERES CD.M.HAMDİ GÜLER İŞ MERKEZİ NO: 22 / 15 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFIMERKEZ ORTA MAH. KAVAKLAR CAD. NO: 1 / 2 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI
S.S. ADAPAZARI PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİ MENSUPLARI VE ORTAKLARI SOSYAL GÜVENLİK VE YARDIMLAŞMA VAKFIYENİ MAHALLE SAKARYA CADDE NO: 337 ERENLER /SAKARYA SAKARYA / ERENLER
TOZLU CAMİİ VAKFICUMHURİYET MAH SOĞANPAZARI CAD. NO: 51 ADAPAZARI /SAKARYA SAKARYA / ADAPAZARI

4-Burs Başvurusunda İstenen Belgeler

Sakarya’da karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar genellikle her kurum/vakıf kendi sitesi üzerinde “Burs başvuru formu” yayınlamaktadır. Burs başvurularında istenilen belgeler genel olarak şunlardır.

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Ayrıca nüfus müdürlüğün veya muhtarlıktan alınmış vukuatlı nüfus dökümü.
 • Ayrıca aile adresini gösterir ikametgah belgesi.
 • Eğitim öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi.
 • Öğrenci adına açılmış bankamatik hesabını gösteren hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Ailenin finansal durumunu gösteren belgeler (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir banka extresi veya hesap cüzdanı fotokopisi, geliri olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge)…
 • Ara sınıflarda öğrenim gören öğrenciler: Öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesini (transkript).
 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar; LYS ve ÖSYS Sonuç Belgelerinin örneğini..

Gibi belgeler istenmektedir. Bunun nedeni burs verirken değerlendirme kriterlerine göre sıralama yapmak için kullanılmaktadır. Peki burs verirken ihtiyaç sahipleri neye göre belirleniyor derseniz aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5-Burs Verilecek Kişilerin Seçimi

Sakarya’da burs alacağınız kurum tarafından bir komisyon kurulacaktır. Bu burs komisyonu bursiyerler arasından yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişileri seçip belirli kriter (maddi olanak,başarı) ile sıralama yaparak asıl ve yedek üye belirlenecektir. Kazanan asıl ve yedek üyeler kurumun sitesinde ilan edilecek ve süreç ona göre devam edecektir. Eğer asıl üye eksik evrak vs tamamlamaz veya süreyi geçirirse sıra yedek üyelerden devam edecektir.

6-Burslar Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Sakarya’da burs veren şirketler ve kurumlar, burs komisyonunun sonuçları ilanından sonra, gerekli belgeleri tamamlaması için 1 aylık süre tanınır. Bu süreçte eksiklerini gideren adaylara en geç bir ay içinde (kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir) ödeme yapmaya başlanır. Vakıflar ve şirketler 9 ay boyunca burs vermeye devam etmektedir. Yaz tatilinde burs verilmemektedir.

7-Burs Ne Zaman Kesilir

Her şirket ve vakıf-kurum kendi belirlediği dönem kadar vermektedir. Bazı şirketler 12 ay bazıları ise 9 ay olarak burs ilanında belirtir. Genellikle 9 ay süre ile burs vermekte olup burslar 9 ayın hitamı olan Haziran-Temmuz ayında kesilmektedir.

8-Sonuç

Sakarya’da burs veren vakıflar dernekler yukarıda listelenmiştir. Bunun haricinde ikametiniz olan yer veya okuduğunuz yerde burs veren vakıflara da başvuru yapmanız burs alma ihtimalini de güçlendirecektir. Burs başvuru yaparken bunu dikkate almalısınız.

Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı