Burs Veren Vakıflar

Sivas’ta Burs Veren Kurumlar-2020 Güncel Liste

Sivas’ta burs veren kurumları inceleyeceğimiz bu yazımızda, Sivas’ta il ve ilçelerinde Burs veren vakıf ve kurumlara değineceğiz.

1-Burslara Kimler Başvurabilir?

Ortaokul, Lise, Üniversite ve yüksek öğretimde eğitim gören, Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı, eğitim hayatında başarılı ve yüz kızartıcı suçları bulunmayan maddi desteğe ihtiyacı olan, her birey başvuru yapabilir.

Birçok kişi Sivas’ta üniversite öğrencilerine burs veren kurumları şu günlerde araştırma içerisine Girmiştir. Bizde sizler için Sivas’ta öğrenci burslarını araştırarak Sivas’ta burs veren vakıfları aşağıda tablo halinde yer verdik. Öncelikle belirtmekte de fayda var,

 • Bunlardan birinci husus bazı burs veren vakıflar; üniversite öğrencilerine burs ya da lise öğrencilerine burs olarak ayrı kontenjanlar açmaktadır.
 • İkinci husus olarak her vakıf bir ya da iki dönem olarak burs başvuruları açmakta sadece bu dönemlerde burs başvurularını kabul etmektedir. Başvuru tarihlerini geçirmezseniz burs alma şansınız artacaktır.
 • Üçüncü olarak, başarı durumunuzu gösteren Transkript dökümü isteyebilirler. Eğer trankript notlarınız iyi ve zayıf dersiniz yoksa burs başvurularını değerlendirirken üst sıralarda olacaksınız.
 • Dördüncü husus ise ihtiyaç sahiplerini belirlemek için ailenizin Bordo Dökümünü isteyebilirler. Eğer ailenizin gelir durumu iyi ise başvuran adaylar arasında son sıralarda yer alabilirsiniz. Bu gibi pek çok önemli noktalar vardır.

2-Burs Başvuru Şartları

I- TC Vatandaşı olmak,

II- Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı birey olmak.

III- Maddi durumu iyi olmayıp, desteğe ihtiyaç duymak ve herhangi bir kurum yada kuruluştan ücret ve maaş almıyor olmak.

IV- Başarı Koşulları:

– Ara sınıflar için başarısız dersi olmamak ve genel net ortalaması 4 üzerinden en az iki buçuk (Yüz üzerinden not verilen üniversitelerde en az altmış) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak (Not ortalaması uygun olsa bile üçten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz).

– Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için, fakülte veya yüksek okula giriş puan sırasına göre önde olmak.
krediburs.com

V- Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.

Zorlu bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. Şimdiden burs veren vakıfları araştırarak önümüzdeki eğitim öğretim döneminde bursiyer olabilirsiniz. Birden fazla kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Sonuçta hangi kurum veya vakıftan burs alacağınızın garantisi yok.

Aşağıda yer alan listelerdeki kurum ve vakıfları ziyaret ederek burs başvuru forumunu doldurmanız burs başvurusu için yeterli olacaktır.

Aşağıda yer alan Burs Veren Vakıfların listesi; https://www.vgm.gov.tr/vakiflar/sayfalar/burs-veren-vak%c4%b1flar.Aspx URL adresi üzerinden alınmıştır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ve admin@krediburs.com Adresine mail atarak bildirebilirsiniz.

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan 3000+ vakıf bulunduğundan tet tek kontrol etme şansımız olmamıştır. Aralarında FETO-PYD terör örgütüne ait olan vakıflar olabilir. Gördüğünüz yasaklı vakıfları da bu mail adresinden bize bildirirseniz listemizden kaldırmamıza yardımcı olursunuz.

3-Sivas’ta Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar! Güncel Liste 2020

Vakıf AdıAdresiİl İlçe
ALACAHAN VE KÖYLERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFIPULUR MAHALLESİ ATATÜRK CADDESİ BATURAY APT KAT.5 NO.5 NO: 59 / 5 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
ARİFAN İLMİ VE FİKRİ ARAŞTIRMALAR VAKFI (İFAV)– – ŞEYH ŞAMİL MAH. 47/1 NO: 131 / 1 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
GAFURATA MAHMUTOĞLU VAKFIREŞİT PAŞA MAH. REŞT PAŞA CADDESİ NO: 189 58700 ZARA /SİVAS SİVAS / ZARA
İHRAMCIZADE İSMAİL HAKKI TOPRAK EĞİTİM SAĞLIK VE KÜLTÜR VAKFIDEMİRCİLERARDI 27.21 SOKAK İHRAMCIOĞLU APT. NO: 6 / 2 58060 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
KERİMOĞLU TORUNU NECMETTİN İYİLİK ENGELLİ VE LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA YARDIM VAKFIPAŞABEY MAH. KERİM ÇAVUŞ CAD.KERİMOĞLU NECMETTİN İYİLİK APT. KAT:2 DAİ:4 NO: 5 58070 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
MEHMET HALİM ÖZDEN TESİS VAKFIHACI OSMAN MESCİD MAH İBNİ SİNA CAD NO: 10 58300 DİVRİĞİ /SİVAS SİVAS / DİVRİĞİ
SİVAS EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIKALEARDI MAH. KIRKLARPINAR SK. EZGİ AP. D/BLOK NO: 1 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
SİVAS GÖKMEDRESE TARİHİ ESERLERİ KORUMA VA YAŞATMA VAKFIESKİKALE OSMANPAŞA C. KAVUKÇU İŞHANI NO: 309 / 309 58010 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
SİVAS KEMAL İBN-İ HÜMAM EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFIESKİKALE OSMANPAŞA KAVUKÇU İŞHANI NO: 309 / 309 58010 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
SİVAS KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ KURMA VE DESTEKLEME VAKFIGÜLYURT MAHALLESİ 4 EYLÜL SANAYİ SİTESİ HİZMET BİNASI KAT:1 SİVAS MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
SİVAS ULU CAMİİ VAKFICAMİKEBİR ULUCAMİ SOKAK NO: 1 58070 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
TARİHİ PAŞA CAMİİ VAKFINALBANTLARBAŞI MH. ABİDE İŞHANI KAT:2 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
TARİHİ ŞEYH ÇOBAN VEFA VAKFIYAHYABEY YAHYABEY NO: 6 / D 58070 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ
ÜMİT VAKFIKALEARDI MAH. 11.SK. GÖKMEDRESE APT. NO: 8 / 1 58070 MERKEZ /SİVAS SİVAS / MERKEZ

4-Burs Başvurusunda İstenen Belgeler

Sivas’ta karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar genellikle her kurum/vakıf kendi sitesi üzerinde “Burs başvuru formu” yayınlamaktadır. Burs başvurularında istenilen belgeler genel olarak şunlardır.

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Ayrıca nüfus müdürlüğün veya muhtarlıktan alınmış vukuatlı nüfus dökümü.
 • Ayrıca aile adresini gösterir ikametgah belgesi.
 • Eğitim öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi.
 • Öğrenci adına açılmış bankamatik hesabını gösteren hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Ailenin finansal durumunu gösteren belgeler (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir banka extresi veya hesap cüzdanı fotokopisi, geliri olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge)…
 • Ara sınıflarda öğrenim gören öğrenciler: Öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesini (transkript).
 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar; LYS ve ÖSYS Sonuç Belgelerinin örneğini..

Gibi belgeler istenmektedir. Bunun nedeni burs verirken değerlendirme kriterlerine göre sıralama yapmak için kullanılmaktadır. Peki burs verirken ihtiyaç sahipleri neye göre belirleniyor derseniz aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5-Burs Verilecek Kişilerin Seçimi

Sivas’ta burs alacağınız kurum tarafından bir komisyon kurulacaktır. Bu burs komisyonu bursiyerler arasından yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişileri seçip belirli kriter (maddi olanak,başarı) ile sıralama yaparak asıl ve yedek üye belirlenecektir. Kazanan asıl ve yedek üyeler kurumun sitesinde ilan edilecek ve süreç ona göre devam edecektir. Eğer asıl üye eksik evrak vs tamamlamaz veya süreyi geçirirse sıra yedek üyelerden devam edecektir.

6-Burslar Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Sivas’ta burs veren şirketler ve kurumlar, burs komisyonunun sonuçları ilanından sonra, gerekli belgeleri tamamlaması için 1 aylık süre tanınır. Bu süreçte eksiklerini gideren adaylara en geç bir ay içinde (kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir) ödeme yapmaya başlanır. Vakıflar ve şirketler 9 ay boyunca burs vermeye devam etmektedir. Yaz tatilinde burs verilmemektedir.

7-Burs Ne Zaman Kesilir

Her şirket ve vakıf-kurum kendi belirlediği dönem kadar vermektedir. Bazı şirketler 12 ay bazıları ise 9 ay olarak burs ilanında belirtir. Genellikle 9 ay süre ile burs vermekte olup burslar 9 ayın hitamı olan Haziran-Temmuz ayında kesilmektedir.

8-Sonuç

Sivas’ta burs veren vakıflar dernekler yukarıda listelenmiştir. Bunun haricinde ikametiniz olan yer veya okuduğunuz yerde burs veren vakıflara da başvuru yapmanız burs alma ihtimalini de güçlendirecektir. Burs başvuru yaparken bunu dikkate almalısınız.

Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
2 Yorum
  1. sivasta burs veren vakıfları listelemektedir. Vakıfların sitelerini ziyaret ederek gerekli belgelere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı