Burs Veren Vakıflar

Trabzon’da Burs Veren Kurumlar-2020 Güncel Liste

Trabzon’da burs veren kurumları inceleyeceğimiz bu yazımızda, Trabzon’da il ve ilçelerinde Burs veren vakıf ve kurumlara değineceğiz.

1-Burslara Kimler Başvurabilir?

Ortaokul, Lise, Üniversite ve yüksek öğretimde eğitim gören, Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı, eğitim hayatında başarılı ve yüz kızartıcı suçları bulunmayan maddi desteğe ihtiyacı olan, her birey başvuru yapabilir.

Birçok kişi Trabzon’da üniversite öğrencilerine burs veren kurumları şu günlerde araştırma içerisine Girmiştir. Bizde sizler için Trabzon’da öğrenci burslarını araştırarak Trabzon’da burs veren vakıfları aşağıda tablo halinde yer verdik. Öncelikle belirtmekte de fayda var,

 • Bunlardan birinci husus bazı burs veren vakıflar; üniversite öğrencilerine burs ya da lise öğrencilerine burs olarak ayrı kontenjanlar açmaktadır.
 • İkinci husus olarak her vakıf bir ya da iki dönem olarak burs başvuruları açmakta sadece bu dönemlerde burs başvurularını kabul etmektedir. Başvuru tarihlerini geçirmezseniz burs alma şansınız artacaktır.
 • Üçüncü olarak, başarı durumunuzu gösteren Transkript dökümü isteyebilirler. Eğer trankript notlarınız iyi ve zayıf dersiniz yoksa burs başvurularını değerlendirirken üst sıralarda olacaksınız.
 • Dördüncü husus ise ihtiyaç sahiplerini belirlemek için ailenizin Bordo Dökümünü isteyebilirler. Eğer ailenizin gelir durumu iyi ise başvuran adaylar arasında son sıralarda yer alabilirsiniz. Bu gibi pek çok önemli noktalar vardır.

2-Burs Başvuru Şartları

I- TC Vatandaşı olmak,

II- Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı birey olmak.

III- Maddi durumu iyi olmayıp, desteğe ihtiyaç duymak ve herhangi bir kurum yada kuruluştan ücret ve maaş almıyor olmak.

IV- Başarı Koşulları:

– Ara sınıflar için başarısız dersi olmamak ve genel net ortalaması 4 üzerinden en az iki buçuk (Yüz üzerinden not verilen üniversitelerde en az altmış) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak (Not ortalaması uygun olsa bile üçten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz).

– Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için, fakülte veya yüksek okula giriş puan sırasına göre önde olmak.
krediburs.com

V- Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.

Zorlu bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. Şimdiden burs veren vakıfları araştırarak önümüzdeki eğitim öğretim döneminde bursiyer olabilirsiniz. Birden fazla kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Sonuçta hangi kurum veya vakıftan burs alacağınızın garantisi yok.

Aşağıda yer alan listelerdeki kurum ve vakıfları ziyaret ederek burs başvuru forumunu doldurmanız burs başvurusu için yeterli olacaktır.

Aşağıda yer alan Burs Veren Vakıfların listesi; https://www.vgm.gov.tr/vakiflar/sayfalar/burs-veren-vak%c4%b1flar.Aspx URL adresi üzerinden alınmıştır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ve admin@krediburs.com Adresine mail atarak bildirebilirsiniz.

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan 3000+ vakıf bulunduğundan tet tek kontrol etme şansımız olmamıştır. Aralarında FETO-PYD terör örgütüne ait olan vakıflar olabilir. Gördüğünüz yasaklı vakıfları da bu mail adresinden bize bildirirseniz listemizden kaldırmamıza yardımcı olursunuz.

3-Trabzon’da Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar! Güncel Liste 2020

Vakıf AdıAdresiİl İlçe
AĞAÇSEVEN SAKAL-I ŞERİF İLİM VE HİZMET VAKFI(SAKAL-I ŞERİF VAKFI)AĞAÇSEVEN MERKEZ NO: 117 OF /TRABZON TRABZON / OF
AKÇAABATLILAR YARDIM VE DAYANIŞMA VAKFIORTA MAHALLE SAHİL CADDESİ NO: 2 AKÇAABAT /TRABZON TRABZON / AKÇAABAT
ALAETTİN YILDIZ VE MEYVEŞ NİNE VAKFI (YILDIZ VAKFI)ORTA KÜME EVLERİ NO: 7 SÜRMENE /TRABZON TRABZON / SÜRMENE
DURSUN ALİ YILDIRIM EMİNE YILDIRIM VAKFIHÜRRİYET MAH. KÜME EVLERİ NO: 55 OF /TRABZON TRABZON / OF
ELİF KÜLTÜR VAKFI3 NOLU ERDOĞDU KÖSEOĞLU NO: 73 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
ERBAKAN GENÇLİK VE EĞİTİM VAKFIİSKENDER PAŞA TAŞBAŞI YOKUŞU NO: 28 / 50 61300 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
FATİH VAKFITOKLU METANET NO: 3 / 1 61040 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
İLMİ ARAŞTIRMALAR VAKFIGÜLBAHARHATUN LÜTFULLAH SOKAK NO: 46 / 2 61200 ORTAHİSAR /TRABZON TRABZON / ORTAHİSAR
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ YARDIM VAKFIUZUN SOK. EBA ÇARŞISI 61100 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
KARADENİZ ÜNİVERSİTESİ GÜÇLENDİRME VAKFI– – ÇARŞI UZUN SOKAK KONAK PASAJI NO: 68 / 38 ORTAHİSAR /TRABZON TRABZON / ORTAHİSAR
MAÇKA İMAR EĞİTİM KÜLTÜR VE SOSYAL HİZMET VAKFI (MİEV)AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ADNAN KAHVECİ MAH. RİZE CAD. NO:226 PELİTLİ/TRABZON MAÇKA /TRABZON TRABZON / MAÇKA
MEDİNE VAKFIKEMERKAYA DEDEOĞLU NO: 9 61100 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
MUHTEŞEM KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN VAKFIORTAHİSAR MAH. KANUNİ EVİ FATİH CAMİ SK. KANUNİ PARK ALANI 61000 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
OF BALLICA BELDESİ BÜYÜK MAHALLE İLME HİZMET VAKFIBALLICA SÜMBÜL SOK. NO: 5 61830 OF /TRABZON TRABZON / OF
OF ÇATALDERE KÖYÜ İLME HİZMET VAKFIÇATALDERE – İZNEHA – NO: 1 61830 OF /TRABZON TRABZON / OF
OF YARDIMLAŞMA VAKFISULAKLI MAHALLESİ MAREŞAL FEVZİÇAKMAK SOKAK NO: 6 / 3 OF /TRABZON TRABZON / OF
OLTAN VAKFIKAŞÜSTÜ DEVLET KARAYOLU CADD. KÖLEOĞLU İŞ MERKEZİ NO: 53 / 403 YOMRA /TRABZON TRABZON / YOMRA
SAĞLIK HİZMETLERİNİ GELİŞTİRME VAKFI (SAĞLIK VAKFI)FATİH FATİH CANIM İŞHANI 6 61040 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
SÜRMENE İRŞAT VAKFIAŞAĞI ÇAVUŞLU TRABZON KARAYOLU NO: 8 61600 SÜRMENE /TRABZON TRABZON / SÜRMENE
TRABZON EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIKALKINMA MAHALLESİ 103 NOLU SOKAK NO: 19 61080 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
TRABZON LİSELERİNDEN YETİŞENLER KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFIKEMERKAYA MAH. K.MARAŞ CD. KA A OĞLU SK. NO: 2 / 4 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
TRABZON SILA İLİM, KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFIKAVALA MAHALLESİ KAYALIK SOK ORTAHİSAR /TRABZON TRABZON / ORTAHİSAR
ÜZÜMÖZÜ KÖYÜ YARDIMLAŞMA DAYANIŞMA VE HİZMET VAKFIKİREÇ HÜRİYET MEYDANI NO: 19 / 2 61670 ŞALPAZARI /TRABZON TRABZON / ŞALPAZARI
YAVUZ SELİM VAKFIKEMERKAYA MAHALLESİ GAZİPAŞA CADDESİ ESKİ MEKTEP SOKAK BULVAR APARTMANI NO: 5 / 4 61030 MERKEZ /TRABZON TRABZON / MERKEZ
YEŞİLYALI İLME HİZMET VAKFI— YEŞİLYALI YAVUZ SELİM VATAN CAD. NO: 11 / 1 61930 ARSİN /TRABZON TRABZON / ARSİN
Vakıf AdıAdresiİl İlçe
YOMRA KALKINMA VE DAYANIŞMA VAKFISANCAK MAHALLESİ BELEDİYE PASAJI NO: 18 / C 61030 YOMRA /TRABZON TRABZON / YOMRA

4-Burs Başvurusunda İstenen Belgeler

Trabzon’da karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar genellikle her kurum/vakıf kendi sitesi üzerinde “Burs başvuru formu” yayınlamaktadır. Burs başvurularında istenilen belgeler genel olarak şunlardır.

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Ayrıca nüfus müdürlüğün veya muhtarlıktan alınmış vukuatlı nüfus dökümü.
 • Ayrıca aile adresini gösterir ikametgah belgesi.
 • Eğitim öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi.
 • Öğrenci adına açılmış bankamatik hesabını gösteren hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Ailenin finansal durumunu gösteren belgeler (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir banka extresi veya hesap cüzdanı fotokopisi, geliri olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge)…
 • Ara sınıflarda öğrenim gören öğrenciler: Öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesini (transkript).
 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar; LYS ve ÖSYS Sonuç Belgelerinin örneğini..

Gibi belgeler istenmektedir. Bunun nedeni burs verirken değerlendirme kriterlerine göre sıralama yapmak için kullanılmaktadır. Peki burs verirken ihtiyaç sahipleri neye göre belirleniyor derseniz aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5-Burs Verilecek Kişilerin Seçimi

Trabzon’da burs alacağınız kurum tarafından bir komisyon kurulacaktır. Bu burs komisyonu bursiyerler arasından yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişileri seçip belirli kriter (maddi olanak,başarı) ile sıralama yaparak asıl ve yedek üye belirlenecektir. Kazanan asıl ve yedek üyeler kurumun sitesinde ilan edilecek ve süreç ona göre devam edecektir. Eğer asıl üye eksik evrak vs tamamlamaz veya süreyi geçirirse sıra yedek üyelerden devam edecektir.

6-Burslar Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Trabzon’da burs veren şirketler ve kurumlar, burs komisyonunun sonuçları ilanından sonra, gerekli belgeleri tamamlaması için 1 aylık süre tanınır. Bu süreçte eksiklerini gideren adaylara en geç bir ay içinde (kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir) ödeme yapmaya başlanır. Vakıflar ve şirketler 9 ay boyunca burs vermeye devam etmektedir. Yaz tatilinde burs verilmemektedir.

7-Burs Ne Zaman Kesilir

Her şirket ve vakıf-kurum kendi belirlediği dönem kadar vermektedir. Bazı şirketler 12 ay bazıları ise 9 ay olarak burs ilanında belirtir. Genellikle 9 ay süre ile burs vermekte olup burslar 9 ayın hitamı olan Haziran-Temmuz ayında kesilmektedir.

8-Sonuç

Trabzon’da burs veren vakıflar dernekler yukarıda listelenmiştir. Bunun haricinde ikametiniz olan yer veya okuduğunuz yerde burs veren vakıflara da başvuru yapmanız burs alma ihtimalini de güçlendirecektir. Burs başvuru yaparken bunu dikkate almalısınız.

Photo of admin
admin
Merhaba değerli ziyaretçi! Umarım istediğin bursu bulabilirsin. Eğer aklına takılan ve sormak istediğin bir durumda konu altına yorum bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için buradayım!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı